Menu

Hana Dobešová: Bylo by škoda staré věci nevyužít

Inspirace   |   26. 2. 2018   |   Autor: Šárka Dumbrovská

Když před šesti lety hledala Hana Dobešová, další vítězka naší DIY soutěže, nové bydlení, velký důraz při výběru kladla na spojení interiéru s malou zahrádkou. Trávit čas v přírodě je totiž pro ni přirozené. Navíc je velmi kreativní a zručná, a tak právě venku na zahrádce vzniká i většina zařízení pro její byt.

Hanko, přestěhovala ses do poměrně malého bytu. Jak ses vypořádala s tím, že nemáš tolik prostoru jako v domě?

Jsem zde spokojená, nic mi nechybí. Byt je spojen s malým dvorkem, kde mohu v létě realizovat své nápady, což je pro mě důležité. Navíc jsem loni ukončila studia psychologie se zaměřením na arteterapii, a konečně mám čas naplno se věnovat svým zájmům, čtení knížek, cestování a zejména tvorbě.

Vzpomeneš si na svůj první nápad zrealizovaný v novém bytě?

Když jsem se nastěhovala, v bytě se nacházela pouze kuchyňská linka. Začala jsem se zařizováním a jedna z prvních věcí, kterou jsem podnikla, bylo propojení interiéru s přilehlým dvorkem. Z oken jsem se dívala na kamennou zídku, ta mě inspirovala k dekoru čelní stěny obývacího pokoje tapetou s motivem kamenů. Podařilo se mi tak vyvolat dojem, že zídka pokračuje přes okna do interiéru. Díky dokonalému grafickému designu tapet se mi záměr povedl a já si připadala doma jako v přírodě.

Tapetu jsi však po několika letech vyměnila za bílé stěny. Proč ses tak rozhodla?

Před rokem se v domě začalo s výměnou oken. S rekonstrukcí jsem si uvědomila, že po pěti letech potřebuji změnu, která se projevovala mimo jiné zrušením barev a dekoru v místnostech. Najednou jsem pocítila potřebu zbourat tu zeď a vymalovat byt čistě na bílo. Nepřemýšlela jsem ani nad žádnými barvami, i když jsem je kdysi měla ráda. Chápu to tak, že se můj pohled s určitými životními změnami a náladami proměnil. Vnímám, že potřebuji doma klid, útulno, ticho, čisto. Barvy si víc užívám v doplňcích, které mohu snadněji vyměnit.

Ve svém bytě máš nemálo zařízení a doplňků, které vznikly obnovou ze starších věcí. Kam na ně chodíš?

Často jde jen o náhodu, nalezené předměty. Nedávno jsem ve strouze objevila vyhozené staré dlaždice z dob socialismu, takže v omezené barevnosti modré, zelenkavé a do žluta, a hned jsem věděla, že se mohou hodit. Doma jsem je rozbila a vytvořila z nich mozaiku na zahradní stolek. Také sleduji internet, chodím po bazarech, občas mi něco přinesou známí.

Skoro by se dalo říct, že si do interiéru nekupuješ nové věci.

Přesně tak. Obklopuji a zařizuji se pouze starými věcmi, nový nábytek ani doplňky si nekupuji. Nemám ráda uniformitu, nesedí mi. Myslím si, že ač interiér zařizuji různými, na první pohled nesourodými věcmi, ve výsledku z nich lze vytvořit harmonický celek. Pořád nosím nápady v hlavě, vše mám snahu vyzkoušet, bylo by škoda staré věci nevyužít.

Zaujal mě strom, který ti „roste“ v ložnici. Také tvá práce?

Ano, ráda kreslím a maluji. Na stěnách mám pár svých obrázků, v ložnici jsem si začala kreslit dekorativní strom přímo na stěnu. Stále však čeká na dokončení.

Nelze si také nevšimnout zrcadlové plochy v chodbě. Jak vznikala?

Tato hladová zeď, otlučená a nehezká, mi od začátku vadila. Nutně potřebovala obnovu. Tapetu jsem měla už v pokoji, proto jsem přemýšlela o jiném vylepšení. Jednou jsem jela kolem sklenářství, kde jsem viděla kontejner skleněného odpadu. Zeptala jsem se, zda si mohu vzít pár těch zrcadýlek, a přivezla si je domů. Plochu jsem pak polepila zcela intuitivně, některé kousky jsem nechala celé, jiné rozbila, a tak vznikaly paprsčité vzory.

Jak si představuješ ideální bydlení?

Ráda se toulám po horách a kopcích, neumím odpočívat. Asi bych bydlela někde sama v horách, kde bych si realizovala své věci. Líbí se mi dřevěné sruby, takové ty hobití domečky. Ale jsem pro zlatou střední cestu, takže současné bydlení mi zatím vyhovuje.

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.