Kupujete svůj první byt a nevíte, na co si dát při jeho výběru pozor? Dovolte, abychom vám představili home staging – disciplínu, která vám dodá jistotu při nákupu nemovitosti, ukáže na problémová místa bytů a zároveň vám umožní vidět dům či byt takový, jaký ve skutečnosti je.
Představy o našem prvním bydlení se mohou jistě lišit. Co však mají všichni, kteří se těší na své první samostatné bydlení, společného? Je to přání bydlet příjemně, útulně a podle svých vlastních představ.
Foto: pixabay.com
Co je to home staging
Jedná se o způsob přípravy bytu či domu k prohlídce před návštěvou potenciálních zájemců nebo před focením interiéru pro trh s realitami. Nemá ambici maskovat nedostatky prodávaných nemovitostí. Nic nekamufluje. Za nekalé praktiky se obecně považuje rozmisťování polštářků, svíček a dalších věcí takzvaně vytvářejících atmosféru. To rozhodně není princip HS, naopak se HS snaží zbavit v interiéru všech zbytečných věcí.
Z historie home stagingu
Zatímco u nás je home staging teprve disciplínou v plenkách, v Americe mají tento systém prodeje zavedený již 50 let a dobře funguje. Vznikl tam v polovině 70. let jako samostatná služba. Mají zde své speciální odhadce a poradce. Postupně se začal šířit i do Evropy. Náš trh na tento přístup zatím není připraven, ale jistě si své zájemce brzy získá.
Na prohlídku nemovitosti osobně
Každý budoucí majitel by si měl osobně projít před nákupem byt či dům a promyslet řešení dispozice. To znamená zhodnotit, zda mu bude vyhovovat rozmístění a dělení prostoru tak, jak je v domě nyní, prověřit si parametry místností. Je důležité, aby měly vestavěné skříně dostatečnou hloubku, aby se dveře do koupelny otevíraly ven, aby vše důležité fungovalo tak, jak má. Víte, o co se zajímat, než podepíšete smlouvu?
Na jaká problémová místa si dát pozor
Problémová místa při prodeji nemovitostí bývají nejčastěji terasy. Naštěstí tu je časový prostor na reklamaci v reklamační lhůtě. Skryté problémy se v této době dají spolehlivě odhalit. Při samotné prohlídce bytu se zaměřujte na vlhká místa na zdech, která mohou být jen čerstvě natřena, a pod nátěrem může být skrytý problém. Tepelné mosty bývají dalším problematickým místem staveb. Je tedy potřeba sledovat stav oken a jejich okolí, dveře a jejich okolí a na tato místa se zaměřit při osobní prohlídce bytu či domu.
Foto: Pixabay.com
Jak je to v případě nedostatků
HS se zaměřuje na prostor, na to, jak vyřešit drobné nedostatky bytů či domů. Klade důraz na zajímavé bytové prvky, například na dostatek denního světla, které by mělo proudit do prostoru místnosti.Nebo například parkety, které platí za ceněný interiérový prvek, který zhodnotí nemovitost.
Co se týče náročnějších závad, zpravidla opraví prodávající, co se opravit dá. Všechny opravy by se měly vejít do 1 – 3 % z celkové částky kupní ceny nemovitosti. Do jednotlivých zásahů by měl stávající majitel jít. V rámci záruční lhůty totiž nový majitel vždy odhalí chyby i skryté vady, které se neukázaly ihned pro nákupu nemovitosti. Přečtěte si, co dalšího mít na paměti, než si koupíte svůj první byt.
Foto: Pixabay.com
Technická inspekce jako posila
Pokud si netroufáte jít na prohlídku nemovitosti sami a máme pocit, že byste mohli při návštěvě bytu či domu cokoli vážného přehlédnout, je možné najmout si technickou inspekci. Ta bude při prohlídce vše sledovat bedlivým okem a nenechá vás koupit zajíce v pytli.