Menu

Na 23 metrech čtverečních se žije bez kompromisů

Inspirace   |   2. 7. 2019   |   Autor: Rudolf Král

Minibyty se s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí stávají novým fenoménem. Málokdo v nich ale dokáže vytvořit plnohodnotné bydlení bez kompromisů. Architekti Jana a Mirek Stachovi z www.boqarchitekti.cz to ale v případě holešovického bytu o 23 metrech čtverečních zvládli na jedničku.

Návrh bytu byl velká výzva. „Pokusili jsme se o zázrak a navrhli byt, který na 23 m2 nabízí vše, co mladý člověk k životu potřebuje,“ vysvětluje Jana. Jak vměstnat kuchyni, plnohodnotné dvojlůžko, pracovní kout, koupelnu, samostatné WC a prostornou šatní skříň na plochu většího pokoje? Chce to neotřelé nápady, šikovného architekta a velké odhodlání.

Architekt vám může poradit i v jiných případech.

Postel není to jediné, co se do vyvýšeného prostoru schová

Postel není to jediné, co se do vyvýšeného prostoru schová

Zázraky na podiu

„Malý prostor si žádá netradiční řešení. Proto jsme navrhli celou kuchyňskou část na vyvýšeném podiu, díky čemuž se byt jako zázrakem nafoukl. Ložnice tak nabízí plnohodnotné dvojlůžko s kvalitní matrací, která se zasouvá pod kuchyň. A když se náhodou objeví nečekaná návštěva, stačí ještě nezastlanou postel jedním pohybem zasunout, a pokoj je tak připraven k vítání hostů. Anebo se nechá vysunutá na půl, díky čemuž vznikne další prostor k sezení jako improvizovaná sedačka,“ představuje skvělý nápad Jana Stachová. Zjistěte i další tipy, jak si poradit s malou ložnicí.

obývací pokoj

V obytné části jsou umístěna jen lehká křesla s konferenčním stolkem, a malá zabudovaná knihovna. Široký okenní parapet slouží jednak jako jídelní stůl, jednak jako malý pracovní koutek.

Kuchyň malým prostorem netrpí

V kuchyni je dost místa pro všechno potřebné. Denní světlo do kuchyně přichází přes prosklenou stěnu směřovanou proti oknu, ve které je navržena dřevěná odklopná lišta, kterou se do kuchyně přivádí čerstvý vzduch. Z druhé strany, směrem do chodby vznikla velká černá tabule, na kterou se dá psát křídou, a která slouží jako organizační bod domácnosti – je zde prostor pro vzkazy, kalendář, obrázky či fotografie dle libosti uživatele bytu.

A jak to udělat s domácími spotřebiči?

Když pračka s ledničkou hrají na schovku

Do koupelny se jednoduchým trikem podařilo umístit pračku, aniž by v bytě jakkoli brala prostor. Je umístěna na vestavěném podiu pod ledničkou, a celý vtip je v tom, že každý spotřebič je přístupný z jiné místnosti – lednice z kuchyně, pračka z koupelny.

pračka v koupelně ve skříni

Z této výšky se navíc bude mnohem pohodlněji plnit.

S odborníky to zvládnete hravě. Spočítejte si, za jak dlouho jim můžete zavolat

Chci vědět víc...
S odborníky to zvládnete hravě. Spočítejte si, za jak dlouho jim můžete zavolat

Barvy rozhodují

Vzhledem k velikosti bytu byla důležitá barevnost, největší podíl v interieru má barva bílá. Nábytek je řešen v bílém matném thermopalu, na podlaze i v detailech je použit přírodní olejovaný dub. Osvětlení je řešené v podhledech světelnými pásy zabudovanými v nikách. Prostor je tak efektně osvětlen a navíc získává potřebnou hloubku.

bílé skříně

Bíla barva a dostatek světla jsou recept na prostorové zvětšení.

Foto Tomáš Dittrich

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.