Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Garáž předělaná na bydlení
Elektřina a voda
Pokud plánujete garáž využívat k dlouhodobému nocování, neobejdete se bez elektřiny, ale i vody a kanalizace. Zatímco elektřina je v garážích dnes běžnou věcí, voda a odpad mohou chybět. Jestli využijete garáž napojenou na dům rodičů a do koupelny i kuchyně se dostanete vnitřkem domu, problém je vyřešen. Pokud ale garáž stojí samostatně, přebíhání mezi budovami nebude ideální. V takových případech můžete buď vybudovat napojení, nebo využít alternativ oblíbených u chatařů, jako je suché WC, nádrž na dešťovou či pitnou vodu a podobně.

Vzdušný prostor
Získejte prostor ve výškách
Pokud teprve plánujete stavět garáž i pro případné pro bydlení, určitě vybudujte nějakou větší, anebo alespoň vyšší. Zvýšený strop vám umožní znásobit užitnou plochu a vytvořit třeba samostatný prostor na spaní. Minimální velikost garáží se pohybuje okolo 3 x 5,5 metru, takže každý metr navíc se počítá.

Krásný prostor bez rozdělení příčkou
Ve dvou se to lépe táhne
Jestliže máte k dispozici dvojgaráž, která je daleko prostornější a obvykle nabízí i daleko více světla, máte pro účely bydlení přímo vyhráno. Obvyklé rozměry dvojgaráží jsou okolo 40 metrů čtverečních a více, což už garáž přibližuje běžnému bytu 1+1. V takovém prostoru už si můžete dovolit oddělit jednotlivé sekce prostoru a třeba si pořídit i několik málo zbytečností.

Zateplení garáže
Pozor na zimu
Pokud chcete bydlet v garáži celoročně, určitě se vyplatí před zimou garáž zateplit, aby vám teplo z přímotopu nebo kamen (v tomto případě musíte z garáže vyvést komín) zbytečně neutíkalo ven.
Foto: countryliving.com, apartmenttherapy.com, fireline.com