Menu

I v garáži se dá docela dobře bydlet

Inspirace   |   7. 9. 2017   |   Autor: Lucie Drahošová

Toužíte po vlastním klidném bydlení, ale máte maximálně tak na garáž? Tak prostě zkuste bydlet v ní. Budete si ji sice muset dost upravit, ale spousta lidí po celém světě už si dokázala z malého přístřeší pro auto udělat příjemný prostor pro běžné bydlení. Pojďme se podívat, o co všechno se v tomto případě budete muset postarat.

Garáž předělaná na bydlení

Elektřina a voda

Pokud plánujete garáž využívat k dlouhodobému nocování, neobejdete se bez elektřiny, ale i vody a kanalizace. Zatímco elektřina je v garážích dnes běžnou věcí, voda a odpad mohou chybět. Jestli využijete garáž napojenou na dům rodičů a do koupelny i kuchyně se dostanete vnitřkem domu, problém je vyřešen. Pokud ale garáž stojí samostatně, přebíhání mezi budovami nebude ideální. V takových případech můžete buď vybudovat napojení, nebo využít alternativ oblíbených u chatařů, jako je suché WC, nádrž na dešťovou či pitnou vodu a podobně.

Vzdušný prostor

Získejte prostor ve výškách

Pokud teprve plánujete stavět garáž i pro případné pro bydlení, určitě vybudujte nějakou větší, anebo alespoň vyšší. Zvýšený strop vám umožní znásobit užitnou plochu a vytvořit třeba samostatný prostor na spaní. Minimální velikost garáží se pohybuje okolo 3 x 5,5 metru, takže každý metr navíc se počítá.

Krásný prostor bez rozdělení příčkou

Ve dvou se to lépe táhne

Jestliže máte k dispozici dvojgaráž, která je daleko prostornější a obvykle nabízí i daleko více světla, máte pro účely bydlení přímo vyhráno. Obvyklé rozměry dvojgaráží jsou okolo 40 metrů čtverečních a více, což už garáž přibližuje běžnému bytu 1+1. V takovém prostoru už si můžete dovolit oddělit jednotlivé sekce prostoru a třeba si pořídit i několik málo zbytečností.

Zateplení garáže

Pozor na zimu

Pokud chcete bydlet v garáži celoročně, určitě se vyplatí před zimou garáž zateplit, aby vám teplo z přímotopu nebo kamen (v tomto případě musíte z garáže vyvést komín) zbytečně neutíkalo ven.

Foto: countryliving.com, apartmenttherapy.com, fireline.com

Lucie Drahošová

Lucie Drahošová, Redaktorka, co si potrpí na DIY věci a nebojí se sama přiložit ruku k dílu.

Bydlení je pro mě jednou z oblastí, kde se ráda realizuji i inspiruji. Baví mě zajímavé maličkosti a oceňuji všechno osobité a jiné. U mě doma nebo na chalupě najdete vlastnoruční kresby či psané citáty přímo na stěnách, DIY doplňky i recyklovaný nábytek, ale třeba i designové kousky, které jsem zahlédla někde ve výloze a jednoduše se do nich zamilovala.