Menu

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

Inspirace   |   6. 3. 2018   |   Autor: Lucie Drahošová

Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

V jednoduchosti je krása

Pokud pracujete se skromnějšími rozměry, vsaďte na jednoduchost. Minimalistický design, jednobarevné provedení nebo alespoň minimum vzorů budou pro váš interiér jako dělané. Právě tyto prvky totiž dodávají interiéru pocit vzdušnosti a lehkosti. Samozřejmostí by pak měly být světlé tóny.

Hlavně, ať je to skladné

Rozkládací a stohovatelný nábytek vznikl právě pro použití do malých prostor, proto se ho nebojte využít. A to zejména v případech, kdy daný kus nábytku potřebujete jen občas – ať už jde o rozkládací židle pro hosty, pohovku se spací plochou pro občasné návštěvy nebo třeba psací stůl.

Zachrání vás úložný prostor

Pokud už nevyberete nábytek rozkládací, zkuste se alespoň porozhlédnout po takovém, který v sobě obsahuje i úložný prostor. Možná se budete divit, ale místo skryté v gauči nebo pod postelí vám může ušetřit náklady na nákup celé jedné skříně.

Roztáhněte se do všech směrů

V malém prostoru je potřeba pracovat nejen s plochou podlahy, ale i stěn. Zejména pokud máte vysoké stropy, nebojte se koupit postel vyvýšenou, a to klidně i tu manželskou. Pod ni pak s přehledem umístíte pohovku i konferenční stolek a zázrakem máte doma o místnost více. Pokud vám chybí úložné prostory, vsaďte na police a skříňky, které můžete namontovat třeba až ke stropu. Využít navíc lze i mnohdy opomíjená místa, která jsou ideální pro rohové skříně s velkým množstvím úložného prostoru. Opticky pak můžete místnost zvětšit pomocí zrcadel.

Prostor oddělujte s lehkostí

Pokud chcete opticky rozdělit prostor na obývací a spací část, využijte třeba zadní část sedačky, vzdušnou policovou skříňku nebo závěs, který můžete navíc podle potřeby zatahovat a stahovat. Občas ale postačí i pouhý kontrast barevných tónů ve výmalbě, kdy pro každý ze sektorů vyberete jiný odstín, nebo dokonce barvu.

Foto: dobkanize.com, fileowe.com, greencarehome.com, lifeaquaticblog.com, amdhelpers.com

Lucie Drahošová

Lucie Drahošová, Redaktorka, co si potrpí na DIY věci a nebojí se sama přiložit ruku k dílu.

Bydlení je pro mě jednou z oblastí, kde se ráda realizuji i inspiruji. Baví mě zajímavé maličkosti a oceňuji všechno osobité a jiné. U mě doma nebo na chalupě najdete vlastnoruční kresby či psané citáty přímo na stěnách, DIY doplňky i recyklovaný nábytek, ale třeba i designové kousky, které jsem zahlédla někde ve výloze a jednoduše se do nich zamilovala.