Menu

Jak osobitě aranžovat doplňky

Inspirace   |   25. 11. 2021   |   Autor: redakce

Váháte, jak správně naaranžovat to množství váziček, svíček, těžítek a knih nebo lesklých časopisů, které se kolem vás v obývacím pokoji nahromadilo? Máte pocit, že profesionální stylisté to dělají nejlépe a vy se jejich výsledku jen přibližujete a stále to není ono? Pak vám rádi poradíme, jak jednotlivé dekorace kombinovat, s čím zaručeně vytvoříte dokonale útulnou atmosféru a co rozhodně nikdy nedělat.

Začalo podzimní období, kdy se brzy smráká, člověk domů přichází prokřehlý a má méně energie. To nezní moc pozitivně, ale všichni stylisté a interiéroví designéři tohle období milují pro aranžmá doplňků. Protože si mohou dovolit přidávat prvky, které domov zateplí a vytvoří dojem objetí, hnízda. Určitě jste se už setkali s pojmem hygge – severským trendem, který člověku přináší štěstí a je spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. A právě teď je ta správná doba, kdy je dobré si na některé zásady tohoto životního stylu vzpomenout.

Nejdříve si nově pojednejte třeba pohovku. Nemusíte ji nechat celou přečalounit, stačí si pořídit nové polštářky, investovat do kvalitní vlněné deky, nejlépe v přírodních barvách, a vybírat tak, aby mezi sebou tyto věci ladily – buď barevně, nebo strukturou. Nekupujte všechny polštáře stejné, trik profíků bývá v tom, že kombinují větší s menšími a různé vzory. A pozor! Když se podíváte na fotky cool interiérů z katalogů nebo časopisů o bydlení opravdu pozorně, deky a plédy na nich nikdy nejsou pečlivě složené do čtverce či komínků, ale jakoby halabala pohozené nebo přehozené přes opěradlo křesla. Máte to?

Hřejivou atmosféru pak dotvoří nepostradatelné svíčky a hudba. Skvělým fíglem je předčasně z krabice popsané Vánoce vytáhnout světelný LED řetěz a zavěsit ho třeba na knihovnu nebo naopak nechat plazit po zemi. Zvlášť výtečně vypadá, když ho propletete mezi květináče s rostlinami a nepřímo je tak nasvítíte. Získáte tak nečekaně působící ambientní kout, na který se večer budete možná dívat déle než na televizi a příjemně rozjímat.

Mimochodem, když je řeč o rostlinách, i u nich stylisté opakují stejný princip – sdružují k sobě různé formáty květníků, také je umísťují do různých výškových úrovní. Některé dají na zem, jiné na stolek nebo využijí přímo květinového etažéru, a pokud to prostor dovolí, míří ještě výš a některé rostliny i zavěsí. Nepořizují skupinu podobně velkých rostlin, ale vyberou jednu dvě velké, které budou dominantní, a k nim pak dovybírají menší. A jdou až do nejmenších rozměrů, kdy odříznou kus větvičky, list nebo květ a ten vloží do skleničky s vodou. To aby pohledově mělo floristické zátiší nějaký rytmus a neslilo se v jednu velkou nediferenciovanou změť zeleně.

Toto stylistické kouzlo je dobré dostat pod kůži, protože jako nepsané pravidlo platí i při správném nastavování dekorací na parapetu, stolku pod oknem, na polici, v knihovně nebo na komodě, dokonce i na pracovním stole! Dobře, různé výškové úrovně a rozměry, ale stačí to? Nestačí. Odborníci přidávají další tipy. Například se řídit tím, že prý vždy vypadá lépe, když k sobě dáte lichý počet objektů než sudý. Platí to i pro prostírání stolu, jak doporučuje v novém stories na webu Zara Home známá food influencerka Héloïse Brion, kterou můžete sledovat jako @missmaggieskitchen. Nabourá se tím totiž souměrnost, kterou podle behaviorálních teorií náš mozek rozpozná podvědomě i bez počítání, a vzniká tak pocit neformálnosti a uvolněnosti a paradoxně také vyrovnanosti.

Lidé dělávají velkou chybu, že předměty od sebe rozestaví v přesných odstupech jak podle pravítka. Lepší ovšem je vytvořit z nich hlouček, takovou rodinku. Pro tu pak nevybrat pozici uprostřed plochy. To je také častý prohřešek laiků. Lepší je ji na ploše vyosit napravo nebo nalevo a buď druhou stranu nechat prázdnou, nebo na ni dát už jen jednu věc jako balanční protiváhu. Jak upozorňuje známá česká designová stylistka Klára Tománková: „Váš konferenční stolek nikdy nebude vypadat jak umělecká instalace, pokud lifestylové knihy a vázu, popřípadě tác s čajovou konvičkou položíte do středu stolu, ať už je kulatý nebo hranatý. Jakoby nám to sice radil selský rozum a přirozenost, ale sami uvidíte ten rozdíl, když na to půjdete jinak. Plochu je nejlepší si pomyslně rozdělit na třetiny nebo čtvrtiny a do sekcí umísťovat předměty hravě – knihy doleva a na ně klidně svíčku, doprostřed ne vázu jednu, ale jednu menší a druhou drobnou, a doprava už nic. V případě kulatého stolu pak zaplnit jen protilehlé čtvrtky ‚koláče‘.“

A tajná finta na dotažení celkového dojmu v jakémkoli prostoru? Přidat něco organického. Řezanou květinu, větvičku na mramorovou podložku, velký oblázek, sušené divoké kvítí. Dodají charakter celé kompozici.

redakce

redakce, tady je moje.

Na život ani na bydlení neexistují šablony. Nemáme stejný vkus nebo názory. Jedna věc nás ale spojuje. V našich bytech a domech se nefandí stereotypům.