Menu

Jak se bydlí na 13 m2

Inspirace   |   13. 11. 2017   |   Autor: Dominika Zmítková

I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

Původně to byla minimalistická budova sídla jedné taxislužby, dnes je z něj světová rarita. Rekonstrukcí se z ní stal nejmenší obývaný domek v Londýně. Architektonické studio STUDIOMAMA jej zrenovovalo a přepracovalo vlastním nábytkem vyrobeným na míru z překližky. Jinak to v těchto prostorách vlastně ani nešlo. Mimo jídelního koutku a kuchyně je tady téměř vše sklápěcí nebo zabudované ve stěně.

Jako v kajutě nebo v karavanu

Inspiraci si Nina Tolstrup a Jack Mama (designéři a spoluzakladatelé společnosti) vzali z interiérů karavanů a lodí, do kterých musíte na pár čtverečních metrech zabudovat vše potřebné. Celý prostor je tak sestaven z překližkových bloků, které tvoří samostatnou jednotku vsazenou do zděného základu. Aby byl takto malý prostor příjemný a útulný, zvolili autoři návrhu ke světlému dřevu teplé pastelové odstíny růžové, fialové a modré. Výklopná postel je šikovně umístěna do nejkratší stěny domu, aby nezabírala užitný prostor stěn. Vedle postele se též nachází ukrytý malý noční stolek s lampičkou.

Optické triky zvětší a prosvětlí prostor

Další šikovnou vychytávkou je využití velkého zrcadla na kratší stěně, jež prostor opticky zvětší (protáhne delší, hustě zabydlenou stěnu) a zároveň pomůže rozptýlit přirozené světlo z okna umístěného jen na jedné straně domu. Již zmiňovaná protější stěna je pak tvořena systémem uzavíratelných překližkových bloků. Ty skrývají například vyklápěcí pracovní stůl a lavici ke čtení a odpočinku. Své místo tu však našel i šicí stroj, vinotéka či stolní hry a knihy.

 

Jídelní kout u okna

Na druhém konci domu se pak nachází kuchyň s jídelnou. Jedná se tedy spíše o jídelní kout, složený ze stolu a dvou přilehlých lavic, které jsou rovněž rozložitelné, takže majitelé mohou pozvat na kávu i své známé. Jedinou oddělenou místností je tady koupelna, která se nachází hned vedle kuchyně, aby se nemuselo vodovodní potrubí vést na více stran.

FOTO: Studiomama.com

Dominika Zmítková

Dominika Zmítková, Dítě ze stavařské rodiny, které by jednou rádo bydlelo v bytě s vysokými stropy.

Zbožňuji umění a design, možná i proto toužím po velkém bytě s vysokými stropy. V naší rodině je spousta stavařů, proto jsem s tématikou budování, stavění a zařizování domů či bytů spjata už od dětských let. Své hnízdečko bych chtěla mít jemné, jednoduché jen s pár výraznými stylovými kousky, které díky tomu vyniknou.