Menu

Jak se nespálit při námluvách s řemeslníky

Poradna   |   12. 5. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Sehnat šikovného řemeslníka je čím dál větší věda. A když už ho konečně máte, trnete, aby vše proběhlo v klidu a včas. Zjistěte, podle čeho vybírat a jak váš vztah s řemeslníkem správně smluvně ošetřit.

Hlavně se nespálit.Možná řadu věcí zvládnete svépomocí, ale ve většině případů se vyplatí svěřit práci do rukou odborníků. Dobrých řemeslníků je ale v dnešní době jako šafránu a pátrání po někom schopném může být pořádný oříšek.

Najít toho pravého je navíc jen půl úspěchu. Neméně důležitá jsou i následná jednání. Dohadování částek a termínů sice může být vyčerpávající, opomenout včasné uzavření smlouvy by vám ale mohlo zadělat na spoustu nepříjemností.

Rekonstrukce za dveřmi? Poraďte se s ČMSS.

Chci vědět víc...
Rekonstrukce za dveřmi? Poraďte se s ČMSS.

Hledá se řemeslník

Ať už potřebujete vyměnit okna, položit podlahu, nebo vyčistit komín, výběr dobrého pracanta je základ. Někoho, komu můžete důvěřovat, kdo odvede poctivou práci ve stanoveném termínu a ideálně za dobré peníze. Jak ale takového řemeslníka najít?

Poptejte se známých. Osobní zkušenost přátel nebo kolegů, kteří se vyznají, je k nezaplacení. Pokud však tyto zdroje selžou, nezbývá vám než se vydat na internet, to je jistota. Zkuste nekoukat na cenu, ale spíše na praxi, ukázky předchozích realizací a hlavně reference. Chválit my Češi sice moc neumíme, ale kritizovat by nám šlo. A tak je pravděpodobné, že pokud daný řemeslník udělal v minulosti nějakou botu, nejspíš se to v recenzích dozvíte.

Neméně důležitým krokem je i počáteční domluva. Pokud z komunikace nemáte dobrý pocit, nemůžete dojít konsenzu, popřípadě se vám nezdají smluvní podmínky, raději se poohlédněte po někom jiném. Klidně rovnou oslovte více adeptů a vyberte si toho, kdo nejlépe splňuje vaše představy.

Na dobré slovo zapomeňte

Řemeslníka už tedy máte a nyní je nutné stanovit podmínky zakázky. Na ústní dohodu ani nemyslete, a to i v situaci, kdy se jedná pouze o drobné úkony či opravy. Práce takzvaně na dobré slovo je nešvarem, ale bohužel i poměrně běžnou praxí. Řádným uzavřením smlouvy o dílo lze předejít problémům s termíny, penězi i kvalitou odvedené práce. Následné dohady a spory týkající se kvality bohužel nejsou výjimkou a někdy končí i žalobou.

Zásadní není jen smlouvu o dílo podepsat, ale především ji správně formulovat. A tady platí: čím konkrétnější, tím lepší. Jedině tak můžete výsledek, bude-li to nutné, reklamovat. Neměly by chybět údaje o ceně, termínu dokončení, záruční lhůtě, ale také přesná specifikace díla či penále za nesplnění termínu. Právě detailní popis podoby zakázky, včetně např. materiálu či barev, je pro průběh případné reklamace důležitý. Na závěr pamatujte také na podepsání předávacího protokolu.

Peníze až na prvním místě

Největším kamenem úrazu zpravidla bývá stanovení platebních podmínek. Podle občanského zákoníku může být cena ve smlouvě určena pevnou částkou, odkazem na rozpočet nebo i odhadem. Nejlepší je pochopitelně první varianta, jinak vás konečné číslo může nepříjemně překvapit. Nepříliš šťastným řešením by bylo stanovit hodinovou sazbu, vždy raději trvejte na pevné ceně.

Další otázkou je, zda uhradit celou částku po zhotovení kompletní zakázky, nebo skládat průběžné zálohy. V druhém případě je hlavním argumentem nákup materiálu. Záleží na vás, jak se s řemeslníkem dohodnete, obojí je v pořádku. Opět je ale nutné vše ošetřit ve smlouvě a nezapomenout na doklad o převzetí jednotlivých záloh, ať v platbách není zmatek. Pozor si dejte také na to, aby bylo ve smlouvě uvedeno, zda se jedná o cenu včetně DPH. 

Foto: Photo by Christopher Burns on Unsplash

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.