Menu

Jak se žije ve Finsku aneb 187 888 důvodů, proč vyměnit český rybník za finská jezera

Inspirace   |   15. 8. 2014   |   Autor: Rudolf Král

Za prvé Finsko má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. Za druhé ulehnout ke spánku můžete i za ranního světla. Za třetí cyklistu nikdy nepřekvapí kopec. Za čtvrté v krajině plné jezer nepotkáte kolikrát ani živáčka. Za páté…

Pokud se cítíte dobře v kempech u vody oblečení do maskáčů, občas chodíte spát za ranního světla („museli mi lít něco do pití, tohle já normálně nikdy nedělám, přece!“), neradi šlapete na kole do kopce, máte nízkou toleranci na alkohol (je tam absolutně předražený, takže vás večírek nebude stát majlant), s chutí si dáte guláš z medvěda nebo láká vás desetkrát nižší hustota zalidnění na km2 než v České republice, asi by se vám skvěle žilo ve Finsku – zemi tisíce jezer (přesně jich tam je prý 187 888).

mapa finsko

Když se řekne Finsko, co se vám vybaví kromě placaté krajiny? Sauna! Zřejmě nejde o finský vynález, ale Finové jí dali jméno. Co je pro nás zahrádka s tankovým pivem, je pro Finy sauna – povídají si, popíjejí, opíjejí se a šlehají se březovými větvemi.

Víme, jak si udělat Skandinávii i doma! Koukněte na našich 7 tipů, jak zařídit byt v severském stylu.

větvička v sauně

Zatímco my jezdíme na chatu na Sázavu nebo do Beskyd, Finové jezdí k jezeru do typických chatek. Každý pořádný Fin vlastní rybářský prut, maskáče a hlavně vybavený karavan, který je mnohdy vybaven lépe než byt vaší babičky. Bez repelentu ani ránu – v zemi tisíců jezer žije komárů mraky. Doslova.

Dostaňte zelenou i k sobě do bytu. Těchto 8 rostlinek vám doma bude čistit vzduch.

chata u jezera

Finové měli historicky vždy blízko k Rusku. Ruský vliv je patrný nejen na východě země, ale třeba i na jihu v Helsinkách.

helsinki

Finové se ale od Rusů povahově liší, například nejsou tak otevření.
Víte, jaký je rozdíl mezi Finem introvertem a Finem extrovertem?
Když se s tebou baví, introvert se dívá na špičky svých bot. Extrovert se dívá na špičky těch tvých.

Něco mají ale s Rusy společné – lásku k něčemu ostřejšímu k pití.
Slyšeli jste o tom velkém neštěstí na jezeře Inari? Aku a Jari tam šli v zimě lovit ryby. Aku měl s sebou láhev vodky, jak tak seděli, dostal na ni chuť, tak se ptá Jariho: “Nedáš si vodku?” Ale Jari měl čepici přes uši a neslyšel ho, tak Aku vypil celou láhev sám. Takové strašné neštěstí se stalo Jarimu na jezeře Inari!
Jedno je ale jisté: v Rusku by místní ekvivalent Jariho nabídku na vodku určitě nepřeslechl.

Co vás určitě překvapí, je vášeň Finů pro hrací automaty. Najdete je všude, a to opravdu všude: na nádraží, v trafice, v supermarketu a samozřejmě i v každém baru.

herní automat

V závislosti na ročním období se vám ve Finsku může stát, že vstanete ráno a je úplná tma. Anebo vstanete večer a je světlo. Kdo nezažil polární den či noc, neví, co je nespavost, resp. permanentní ospalost. Co by na to řekl váš středoevropský cirkadiální rytmus, konzultujte se svým lékařem.

vstávání

 

Finové definovali nový hudební žánr: možná znáte kapelu HIM a jejich „love metal“?

Anebo libo trochu ostřejší finský death metal?

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.