Menu

Jak si doma vystavit sukulenty

Inspirace   |   27. 2. 2018   |   Autor: Zuzana Bohdalová

Pro sukulenty je charakteristická obrovská tvarová i funkční rozmanitost, a navíc úžasná schopnost odolávat suchu. Ve svých zdužnatělých částech zadržují vodu, a tak jsou schopné přežít i péči hodně laxního pěstitele. A když je v bytě nápaditě naaranžujete, stanou se jeho ozdobou.

Sada hrnečků a šálků, které už nikdo nepoužívá, se skvěle uplatní jako miniaturní pěstební nádobky pro sukulentní rostliny. Nejlépe sukulenty vyniknou v bílém porcelánu. Protože ale tyhle nádoby nemají odtokový otvor na vodu, musíte myslet při výsadbě na dobrou drenáž.

Velké oblibě mezi pěstiteli se těší listové sukulenty, které mají zdužnatělé listy hustě nahloučené v nejrůznějších spirálách a růžicích. Vypadají velmi efektně a vzhledem k odlišným velikostem různých druhů se z nich dají vysazovat také různé tvary. Na větší komodu nebo konferenční stůl se hodí osazený proutěný věnec.

Sukulenty jako Pachyphytum, Gibbaeum, Delosperma nebo Dactylopsis nabídnou pěkně baculaté zdužnatělé lístky nejrůznějších barev, tvarů i odstínů. Velmi půvabně pak vypadají vysazené v košíku vyloženém kokosovým vláknem zasypaným hlinitopísčitou zeminou.

Využít staré dřevěné kostky můžete mnoha způsoby, ovšem tento s vyvrtanou dírou a zasazenými sukulenty patří k těm nejefektnějším. Výborně působí, když do několika stejných kostek dáte sukulenty různých tvarů a barevných odstínů.

Senecio Rowleyanus je ideálním sukulentem pro použití do závěsu. Jeho tlusťoučké lístky vypadají jako hrášek zavěšený na zelených nitkách. Nejlépe se mu daří v blízkosti okna, neměl by ale být na přímém slunci.

Máte-li k dispozici objemnější lasturu nebo mušli, osaďte ji několika odlišnými druhy sukulentů. Moc pěkně vypadají třeba ty s šedozeleným odstínem listů, kdy matnější barvy perfektně ladí s lesklým povrchem mušle.

Nezatracujte ani miniaturní druhy sukulentů, jimž to bude náramně slušet ve vaječných skořápkách. Můžete je třeba umístit na podlouhlém tácu, talíři nebo misce. Bílá barva podkladu parádně zvýrazní půvab každé jednotlivé rostlinky.

A nakonec jsme si nechali parádní zátiší se sukulenty, které se stane ozdobou například seversky laděných interiérů a je důkazem toho, že sukulentům to náramně sekne i v tmavém květináči.

Foto: eclaireart.com, majorahn.blogspot.com, the-rouge-rose2u.tumblr.com, rchitectureArtDesigns.com, instagram.com, huntedinterior.com, acultivatednest.com, homebnc.com

Zuzana Bohdalová

Zuzana Bohdalová, Žije si na volné noze a má ráda interiéry vyzařující originalitu.

Život je o plnění snů. Jedním z mých snů je práce, která by mě naplňovala a bavila. A právě kombinací pozice freelancerky a redaktorky v oblasti bydlení a designu, jsem si hned dva ze svých snů splnila. Mou hnací silou je bezmezná víra v to, že každý má možnost si vytvořit život takový, jaký chce. A začít můžeme třeba rovnou doma, u svého bydlení.