Menu

Jak udělat ze schodiště perlu interiéru

Inspirace   |   25. 1. 2022   |   Autor: redakce

Dlouho jsme chápali schody, ať už v rodinném domku, mezonetu, ve vile či na chalupě, jako nutné zlo. Jako utilitární prostředek, jak se dostat o poschodí výš nebo níž. Ani interiéroví architekti jeho prostor neřešívají moc detailně, nevěnují mu soustředěnou pozornost. Přitom stačí jen pár malých úprav a z neslaného nemastného prostředí se vyloupne kouzelný kout, kam si budeme chtít sednout se šálkem čaje v ruce a na který se budeme rádi dívat a kochat se jeho harmonií.

 

Které malé úpravy provést?

Barva – Nejjednodušší způsob, jak schodiště zmodernizovat. Pozornost musíme věnovat samozřejmě nejdřív výběru barvy – aby odpovídala interiéru, aby nás neiritovala svojí intenzitou, aby byla odolná a omyvatelná a byla určená přímo na podlahy. Než se ale s entuziasmem vrhneme na natírání, je dobré si vyslechnout radu odborníků, kteří se vztyčeným prstem varují „ne ne ne“. Nejdřív si prosím dejte tu práci a pořádně povrch schodů na nátěr připravte, upozorňují. Jinak z nového nátěru velkou radost mít nebudeme, protože nebude perfektní. Nejdřív radí použít čistič a odmašťovač, poté vyplnit všechny praskliny ve dřevě kvalitním plničem a přebrousit dorovna. Pokud na schodišti už nějaká stará barva je, pak ji oloupat a obrousit také nejlépe až na holé dřevo. Až potom natírat novým odstínem. Když zvolíte lesklou barvu, lépe se vám bude udržovat v čistotě, působí ale výrazněji. Matná je nenápadnější, ovšem zachytává se na ní víc prachu a nečistot.

Koberec – Odvážnějším je určena pokládka nového koberce. Nevypadá dobře, jestliže se metrovým, na míru řezaným kobercem pokryje pouze schodiště. Naopak velmi efektní je navázat ještě celou plochou předsíně, zádveří nebo chodby a na jejich rozměry při pořizování koberce myslet. Nebo napojit koberec v těchto prostorách jako běhoun. Je to řešení, které upoutá pozornost a má další výhody – zvyšuje tepelný komfort a působí vřelým, měkkým dojmem. Schodiště je oblast s nejvyšším provozem, takže nejkvalitnějším řešením je volit tkaninu vlněnou, určité procento nylonové směsi ale není na škodu, protože zvyšuje její odolnost. Spíš než smyčkový je vhodnější kratší vlasový koberec a nezapomeňme na vhodnou podložku pod něj, která zvýší jeho prodyšnost, zafixuje jej a snižuje opotřebení. Pokud jde o barvu, tmavší odstíny budou praktičtější, ovšem není nutné obávat se ani odvážnějších vzorů, které by v jiných místnostech působily rušivě.

Pojednání zdi – Pro některé typy schodišť, například konzolové nebo točité, se nátěr ani koberec nehodí. Co pak pro změnu udělat? Pro povznesení prostoru stačí pozornost zaměřit na schodišťovou stěnu. Vymalovat ji sytou barvou, zavěsit obrázky nebo fotografie (nejlépe ve větším počtu jako v přeplněné galerii), vytapetovat zajímavým dezénem. V poslední době zažívají značný boom i dekorační panely, jejichž instalace je prudce snadná. Jako završující vylepšení, které bývá opomíjené, navrhujeme na stěnu namontovat jedno nebo více nástěnných svítidel, vydávajících náladové světlo. Může být dokonce tak jemné, že je lze nechat zapnuté po celou noc jako noční návodné osvětlení.

Okolí – A když už se jednou vžijeme do role interiérového stylisty, nemusíme hned přestat. Oko zaostřeme ještě na blízké okolí schodiště – zvažme výměnu věšáku, pořízení nové stylové lavice na přezouvání, proutěného koše na deštníky nebo na čepice a jiné doplňky, přidejme větší živou květinu… a slíbený harmonický prostor je na světě.

 

redakce

redakce, tady je moje.

Na život ani na bydlení neexistují šablony. Nemáme stejný vkus nebo názory. Jedna věc nás ale spojuje. V našich bytech a domech se nefandí stereotypům.