Menu

Vylepšete starý nábytek za jedno odpoledne

DIY   |   14. 11. 2019   |   Autor: Izabela Nováková

Máte doma starý nábytek, na kterém se podepsal zub času a už dávno ztratil svůj lesk? Pomocí pár jednoduchých tipů proměníte i oprýskanou komodu z blešáku ve zbrusu nový kousek. Nechť započne renovace!

růžová komoda

Staré komody skvěle oživí nejen neutrální bílá, ale i pastelové odstíny

Hurá do natírání

Barvy dokáží se zašlým nábytkem divy, stačí pár nátěrů a je na něj opět radost pohledět. Před samotným natíráním, je důležité povrch nábytku odmastit. Důkladně ho proto omyjte vlažnou vodou s octem. Pokud je renovovaný kousek i mechanicky poškozen, nevěšte hlavu. Drobné oděrky hravě vyspravíte tmelem, který po zaschnutí stačí jen vybrousit dohladka. Celou plochu nábytku nakonec přejeďte jemným brusným papírem, který povrch zdrsní a barva na něm tak lépe ulpí. Pak už jen stačí vzít do ruky štětec a pustit se do natírání. Chcete-li zvýšit životnost barvy, přidejte vrstvu bezbarvého matného laku. A to je jen jeden způsob jednoduché renovace nábytku.

Oprava starého nábytku vás přibližuje k vlastnímu bydlení. Spočítejte si o kolik

Chci vědět víc...
Oprava starého nábytku vás přibližuje k vlastnímu bydlení. Spočítejte si o kolik

Tapety vás budou bavit

Dalším parádním řešením, jak dodat starému nábytku šmrnc, jsou samolepící tapety. Skvěle zakryjí drobné šrámy i známky opotřebení. Opět je důležité si správně připravit povrch nábytku. Při renovování se nebojte neotřelých kombinací a popusťte uzdu fantazii. Na jedny dvířka skříně tak můžete použít tapetu s geometrickým vzorem, ty druhé pak natřít pastelovou barvou. A pokud už šuplíky za nic nestojí, najděte jim jiné využití. 

komoda

Někdy stačí opravdu málo. Třeba jen vyměnit úchytky u toaletního stolku z blešáku.

Na detailech záleží

Nábytkové úchytky a madla jsou jednoduchou cestou, jak dát třeba nevzhledné kuchyni nebo bazarové komodě novou tvář. Taková přeměna vás vyjde na pár korun a hotová je raz dva. Kožené úchytky dodají nábytku industriální šmrnc, ty porcelánové zase nádech romantiky, a pokud máte slabost pro vintage, sáhněte po těch s patinou.  A pokud se do toho plánujete pořádně obout, možná se vám bude hodit sleva na nářadí.

pohovka s růžovými polštáři a dvě křesla

U výměny čalounění se sice pořádně zapotíte, výsledek ale rozhodně stojí za to.

Zahrajte si na čalouníka

Přeměna starého křesla vám zabere krapet více času, získáte tak ale jedinečný kousek, který vám bude dělat radost léta. Na renovaci samotnou toho moc nepotřebujete, vybavte se jen sponkovačkou, molitanem na výplň a látkou s vysokou gramáží. Návodů je na internetu celá řada a dlouhé zimní večery před námi, tak proč to nezkusit? 

Nepřestávejte tvořit, začíná to nábytkem, dřevěnou podlahou nebo vlastnoručně postaveným domem to může skončit.

Zdroj: redakce

Izabela Nováková

Izabela Nováková, Má ráda městskou architekturu a pivo stejně jako osobité lidi a byty.

Žiju vším tvořivým, od designu, módy až po psaní. Baví mě městská architektura, lidské příběhy i jen tak koukat na svět kolem sebe a upíjet u toho své oblíbené pivo. Mám ráda osobité interiéry, které jsou dokonalým odrazem lidí, kteří v nich žijí.