Design shop Qubus otevřel Jakub Berdych v roce 2002. Chtěl vytvořit nestandardní místo, prezentující především současný český a konceptuální design světových jmen a značek. Ve stejném roce pak společně s Maximem Velčovským založili Qubus Design studio. Tvoří tam nejen oni dva, ale i jejich kolegové. Povídali jsme si s Jakubem Berdychem přímo v jeho prodejně v Rámové ulici.
Jak dlouho už tady v pražské Rámové ulici působíte?
V téhle prodejně je Qubus od roku 2012, nejprve jsme tady byli sami, později jsme se o prostor začali dělit s galerií Křehký, která se zabývá podobným druhem objektů, má obdobný přístup k designu.
Co přesně u vás zákazník najde?
Naší základní kolekcí jsou užitné věci, přesah máme i k solitérnímu umění. Párkrát do roka představujeme nové věci, které uvádíme na trh, nebo ty, které byly vystaveny na veletrzích.
Vzhledem k poloze obchodu přímo v centru města předpokládám, že u vás nakupují hlavně turisté.
To je sice pravda, ale zajdou k nám také lidé, kteří shánějí něco specifického, nejen výrobky z řetězců. Nabízíme ruční výrobu a jiný přístup, vše je vyráběné v České republice, není to z Číny. Je to samozřejmě dražší, ale ne vše je cenově nedostupné. Máme tady věci od 300 do 300 000 korun. Jedná se o signované výrobky.
Nájem prostor na pražském Starém Městě určitě není levná záležitost. Uživí se tady takový obchod?
Nás hlavně živí to, že jsou naše produkty prodávány na veletrzích a kupují je zahraniční galerie. Obchod je doplňkový, chceme prostě, aby značka měla své místo a byla vidět. Vyrábíme také na zakázku, kdy s námi lze cenu předem dohodnout.
Jak se výrobky Qubusu liší od výrobků galerie Křehký?
Naše produkty v sobě mají více nadsázky a grotesknosti, mají příběh. Věci od Křehkého jej mají také, jsou ale více intelektuální. Tím se doplňujeme.
Povíte nám nějaký z těch příběhů?
Máme tady třeba bestseller – hlavičku od panenky. Když je nahoře svíčka, stéká z ní vosk, rostou jí vlasy a vosk jí vytváří další rozměr.
Co se týče té grotesknosti, mě osobně zaujala třeba vaše fast food kolekce.
Nabízíme v ní například skleněný kelímek nebo porcelánový tácek na buřty. Vtip je v tom, že jsme tyhle plastové spotřební věci na jedno použití povýšili využitím lepších materiálů.
Foto: archiv Jakuba Berdycha