Byt v centru druhého největšího australského města Melbourne už dlouho potřeboval rekonstrukci. Jeho nový majitel Richmond se ho rozhodl přestavět tak, aby získal variabilní interiér, který dokáže měnit své obytné funkce. A nakonec se sem vešlo i horské kolo!
Ve starším udržovaném domě ze 70. let se na třech podlažích rozkládá celkem 12 městských bytů. Ten Richmondův trpěl typickými nedostatky malometrážních bytů, jako jsou chybějící venkovní prostor, málo přirozeného osvětlení, nízké stropy či příliš malá kuchyně. Architekt Jack Chen ze studia Tsai Design se s těmito omezeními dokázal vypořádat a vytvořil z interiéru originální prostor s výsuvnou jídelnou a rozkládací domácí pracovnou.
Chybějící metry naženete vrstvením a přesouváním
Tam, kde se nedostává místa, si architekt pomohl několika osvědčenými triky. Základ spočíval ve vrstvení a překrývání různých obytných zón na jednom prostoru. Použitím vhodného skládacího nábytku včetně na míru vytvořené zasouvací stěny Jack Chen ušetřil neuvěřitelné množství místa. Práci si usnadnil multifunkčním dřevěným boxem, který se táhne po celé délce bytu. Box v sobě spojuje vstupní, kuchyňskou i jídelní zónu. Začíná u vchodových dveří, kde se stará o ukládání a odkládání kabátů, bot i deštníků. Poněkud netradičně se tu skladuje také víno, protože mít doma vinotéku bylo Richmondovým velkým přáním.
Zcela vysouvací jídelna
Multifunkční box přechází ve čtyři metry dlouhou kuchyňskou linku s vestavěnými kuchyňskými spotřebiči a objemnými skříňkami. Do stěny dělící kuchyňský kout a ložnici se pak pomocí pojezdu zasouvá další dřevěná přepážka. Uvnitř ní je složený dřevěný jídelní stůl, který tak mimo dobu užívání v bytě nezabírá vůbec žádné místo navíc.
Další nápadité triky, jak si uspořádat malý byt.
Zelená stěna zdobí koupelnu
Koupelna pomohla vyřešit hned dva nedostatky původní garsonky. Jednak skrze prosklené dveře vpouští hlouběji do bytu denní světlo a zároveň díky zelené stěně působí dojmem interiérové zahrady. Další koupelnovou vychytávkou je sušák, který se nenápadně skládá do skříňky.
Skvěle ukrytá pracovna v obýváku
Jack si hodně vyhrál i s obytnou částí. Richmond v bytě potřeboval domácí pracovnu, a ta musela zůstat v obýváku. Řešení opět nabídl variabilní nábytek. Nejdůležitější součástí je rohová obývací stěna. K ní je připevněná sklápěcí deska pracovního stolu a uvnitř se nachází úložný prostor pro různé pořadače, integrované stolní osvětlení i počítačový monitor. Ve stěně je také vestavěná televize, kterou lze při práci schovat, aby nerušila.
K pracovnímu koutku náleží i pohodlná židle. Jak jinak než skládací. Lze ji tak využít jako křeslo se shodným polstrováním, jaké má pohovka v obýváku, takže večer v prostoru nepřekáží kancelářská židle. V obýváku Jack ještě vytvořil příjemné odpočívadlo na rozšířeném parapetu hned vedle okna.
Samostatnou ložnici s manželskou postelí a velkou skříňovou stěnou dělí od zbylého prostoru jen posuvné dveře, přitom si místnost zachovala dostatek soukromí.
Foto: Tess Kelly Photography