Menu

Jste zralí na klimatizaci? Přinášíme vám přehledný výčet kladů a záporů

Inspirace   |   29. 7. 2021   |   Autor: Anna Jurečková

Klimatizace je žhavé téma každého léta. Někdo na ni nedá dopustit, jiný se bojí, že stráví prosluněné dny doma s angínou. Co si ale budeme povídat, když už jsou horka opravdu neúnosná, vezme jí zavděk nakonec každý. Důležité je nepodcenit výběr a dodržovat základní pravidla. Pokud přemýšlíte o pořízení klimatizace domů, shrnuli jsme základní proměnné dobré volby, ať se můžete správně rozhodnout.

Chlazení v kanceláři je v letních měsících dnes už nutnost, mikroklimatické podmínky na pracovišti jsou dokonce stanoveny v zákoně. V poslední době jsme si ale zvykli trávit také víc času doma a pracovat, když je venku přes třicet stupňů, může být pořádně náročné. Pokud tedy zvažujete pořízení klimatizace, teď je ta nejlepší doba. A pokud váháte, projděte si naše pro a proti. 

Když naše ochlazování zatápí přírodě

Průměrná roční teplota stoupá a s ní celosvětově roste i poptávka po klimatizacích. To s sebou nese i nezanedbatelné množství emisí oxidu uhličitého do ovzduší. Naštěstí se zvyšuje také společenský tlak na zodpovědnější chování k životnímu prostředí, což má za důsledek to, že výrobci více než kdy dříve usilují o to, aby snížili spotřebu energie jednotlivých zařízení a neohrožovali ozonovou vrstvu. 

Vy ulevíte planetě tím, že budete se svými spotřebiči nakládat co nejšetrněji. Jak v případě klimatizace řešit výdej energie, rozebereme vzápětí. Variantou je také investovat přímo do ekologicky šetrnějších technologií, které jsou už dnes běžně dostupné na trhu.

Aby vás při pohledu na účet nepolilo horko

Obecně je škála klimatizací relativně široká. Při výběru kromě ceny hraje roli také to, jestli chcete nástěnnou, nebo mobilní. Pro klimatizaci je na rozdíl od jiných domácích spotřebičů navíc typické, že je běžně zapnutá několik hodin denně, ne-li celou noc. Při koupi proto pozorně čtěte energetické štítky. Jedině tak si můžete být jistí, že se z nového pomocníka nevyklube energetický žrout. 

Roli hraje nicméně také rozloha místnosti, kterou plánujete ochlazovat. Zjednodušeně řečeno, čím větší místnost, tím větší výkon je potřeba. Energeticky nejúspornější řešení tak nemusí být automaticky ta nejlepší volba. Rozsah výkonu klimatizací je zhruba od 1,5 kW do 14 kW. Při nedostatečném výkonu se bude přístroj často zapínat a vypínat, místnost se tolik nevychladí a spotřeba energie půjde nahoru.

Obecně lze říci, že nejvýhodnější je pořídit si klimatizací třídy A++. Je to ale individuální a ideální řešení je bezesporu nechat si spočítat tepelný výkon místnosti. I když by se mohlo zdát, že nechat zařízení zapnuté celý den je z hlediska úspory energií nesmysl, opak je pravdou. Je mnohem lepší, když jede nepřetržitě, ale na nejmenší otáčky. Prudké ochlazení a následné vypnutí přístroje je totiž další z věcí, která zbytečně zvyšuje spotřebu energie.

Předejděte teplotnímu šoku

Že časté přechody z klimatizovaných prostor do horka oslabují imunitní systém a člověk je pak náchylnější k nejrůznějším onemocněním, je pravda jen částečně. Pokud s klimatizací zacházíte správně a zodpovědně, nic z výše zmíněného vás nejspíš nepotká. 

Pravidlem číslo jedna je, že by rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nikdy neměl být víc než 5, maximálně 7 ºC. Jedině tak předejdete teplotnímu šoku. Není také dobré například sedět v bezprostřední blízkosti zařízení a nechat studený vzduch proudit přímo na sebe. Při instalaci nástěnné jednotky tak myslete na vhodné umístění.

Myslíte, že se to dá přežít i bez klimatizace?

Dobrý sluha, při špatné údržbě zlý pán

Stejně jako třeba u zvlhčovače nebo čističky vzduchu platí, že dobrý sluha se v okamžiku může proměnit ve zlého pána, pokud podceníte pravidelnou údržbu filtru. Při špatném nebo žádném čištění může docházet k množení bakterií a plísní a klimatizace pak může roznášet choroboplodné zárodky. 

Nejnovější klimatizační systémy při svědomité péči naopak produkují čistý a zdravý vzduch, odvlhčují a působí preventivně proti plísním. Ocení je tak lidé, které trápí alergie nebo astma. Aby ochlazování prostoru probíhalo efektivně, pamatujte, že je nezbytné, aby byla zavřená okna a dveře ve chvíli, kdy je klimatizace zapnutá. Jedině tak dosáhnete optimálních výsledků. 

Foto: Igor Starkov on Unsplash

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.