Menu

K pohodlnému bydlení stačí i 21 m²

Inspirace   |   13. 8. 2015   |   Autor: Klára Beščecová

Co všechno se vejde do prostoru o rozloze jedenadvacet metrů čtverečních? Příjemně prostorná koupelna? Garáž pro jeden automobil? Nebo menší obývací pokoj? Možná vás to trochu překvapí, ale do tak malého interiéru se architektům ze studia Spamroom podařilo vtěsnat celý byt!

pastedGraphic

Když chcete bydlet v centru města a nemáte hodně nadprůměrné příjmy, musíte počítat s tím, že váš byt bude hodně malý. To platí pro Prahu stejně jako pro Paříž, Londýn nebo třeba Berlín. Právě v německé metropoli ale najdete příklad, že i hodně malý byt dokáže poskytnout jeho obyvatelům příjemné bydlení. Nešlo by to ale bez šikovného architekta, který dokázal bezezbytku využít každý centimetr místa.

Záchod a koupelna mají být v bytě, ne na chodbě

Původní dispozice bytu nacházejícího se v činžovním domě ze začátku minulého století odpovídaly tomu, jak se žilo před sto lety. Prostor byl přepažen příčkou, která ho dělila na dva miniaturní pokoje – kuchyň a obytnou ložnici. Toaleta se nacházela mimo prostory bytu v přízemí domu a byla společná pro celý dům. Cílem renovace tedy bylo vytvořit z neútulného minibytečku funkční prostor s vlastní koupelnou a toaletou.

pastedGraphic-1 pastedGraphic-4

Vysoký strop je požehnání

Se všemi omezeními, která zastaralý byt měl, si architekti z berlínského studia Spamroom poradili na výbornou. Nejprve zužitkovali 3,2 metru vysoký strop a prostor rozčlenili vertikálně. Ve spodní úrovni bytu uzpůsobili výšku veškerého vybavení kuchyně a koupelny tomu, aby se nad nimi dala vystavět ocelová konstrukce. Na tu umístili mezipatro, kam se vešel docela příjemný koutek na spaní. Velkou výhodou bytu jsou vysoká okna, jimiž dovnitř proniká dostatek denního světla i do horních partií, takže interiér nepůsobí klaustrofobicky.

pastedGraphic-2

Optické i reálné triky pro malý byt

Kromě zcela zásadních stavebních úprav (zbourání příčky, vytvoření patra atd.) byla při rekonstrukci použita i řada jednoduchých, stavebně nenáročných triků, jimiž se můžete inspirovat při vlastních úpravách menších bytů. Zajímavým nápadem je například prodloužený okenní parapet, který může sloužit jako pracovní stolek a v případě potřeby ho lze sklopit. Kde se nedostává místa, tam ušetří potřebné centimetry posuvné dveře, použít je můžete dokonce i pro vstup do koupelny. V Berlíně zvolili čisté, bílé stěny, krémovou kuchyňskou desku, bílé dlaždičky za linkou i světlé ocelové schodiště do mezipatra, aby interiér odlehčili. Vše pak doladili dřevěnou podlahou, posuvnými dveřmi do koupelny a do dřeva laděnými dvířky úložného prostoru. 

pastedGraphic-3

Foto: Ringo Paulusch

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.