Menu

Kanadská univerzita chystá pro studenty levné byty o velikosti 13 m²

Inspirace   |   16. 8. 2016   |   Autor: Klára Beščecová

Kvalita ubytování na kolejích se sice rok od roku zlepšuje, ale pořád to není žádná sláva. Svědčí o tom například obrázky, které s oblibou sdílejí studenti na sociálních sítích. Porovnávají na nich vybavení českých kolejí s vězeňskými celami. A bohužel se zdá, že mnozí studenti ze Strahova bydlí hůř než vězni na Pankráci. Jak ale ukazuje příklad z Kanady, jde to i jinak!

Podobně jako v Čechách se musejí i studenti v Kanadě během svých let na univerzitě uskromnit. Mnozí z nich sdílí pokoj s několika spolubydlícími, o koupelnu se dělí s desítkami dalších lidí a kuchyň mnohdy nemají k dispozici vůbec žádnou. Univerzita Britské Kolumbie přichází s projektem, jenž možná zažehne revoluci, která řadě studentů pomůže k cenově dostupnějšímu a kvalitnějšímu bydlení.

_univerzita1

Pokoj i s kuchyňkou

Nadějná budoucnost kanadských kolejí

Sehnat poblíž Vancouveru finančně přijatelné ubytování představuje pro studenty téměř nadlidský úkol. Zájem o levnější variantu ubytování přímo v kampusu je obrovský, vždyť má univerzita přes 50 tisíc zapsaných studentů. Kromě jejich počtu se ale každoročně zvyšují i jejich nároky a délka, po kterou chtějí koleje využívat. Univerzita proto už v loňském roce slíbila stavbu nové budovy, jejíž dokončení je naplánováno na rok 2019. V novostavbě přibude ubytovací kapacita pro dalších 600 studentů. Kromě všeobecně známých kolejních pokojů tu bude ale také úplná novinka, celkem 70 tzv. nanobytů.

_univerzita3

Vizualializace kolejí

Levnější, kompaktnější a příjemnější bydlení

Měsíční nájem se v nanobytech bude v přepočtu pohybovat kolem 12 až 13 tisíc korun, což je o polovinu nižší cena, než za jakou lze sehnat jiné formy bydlení přímo v areálu kampusu, o cenách mimo něj ani nemluvě. Jak už ale samotný název naznačuje, nanobyty mají opravdu malé rozměry. Pouhých 13 m² stačilo designérům na to, aby do bytečku vtěsnali slušně vybavený kuchyňský kout včetně lednice, dřezu a dvouplotýnky, koupelnu se sprchovým koutem, šatní skříň a vyklápěcí dvojlůžko, které ve složené podobě zastává funkci studijního koutku s pracovním stolem.

via GIPHY

Co si o nanobytech myslí studenti?

Jelikož je projekt nanobytů zatím úplně čerstvý, rozhodla se ho univerzita trochu zpropagovat. První představení proběhlo na půdě samotné školy, kde si model budoucího nanobytu mohli studenti prohlédnout a také se k němu vyjádřit. A jaké reakce se od budoucích nájemníků dočkali? Mladí lidé oceňují především soukromí, moderní design, vlastní vybavení a sociální zařízení, o které se nemusí dělit. Samozřejmě je těší i nižší cena, než na jakou jsou v dané lokalitě zvyklí. Kritické ohlasy se naopak týkají příliš stísněného prostoru, který nedovoluje mít v pokoji zároveň rozestlanou postel i rozložený stůl. Ten je nutné každý večer úplně sklidit, takže například studenti, kteří nepoužívají notebook, ale stolní počítač, dvakrát nejásají. Zároveň si někteří povzdechli nad nízkým počtem plánovaných bytů. Už dnes je jasné, že se dostane jen na zlomek zájemců.

_univerzita6

Koupelna

Foto: UBC

 

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.