Menu

Konec zakopávání o sušák. I v malém bytě se dá sušit elegantně.

Poradna   |   14. 3. 2019   |   Autor: Pavlína Jelínková

Stěhujete po svém malém bytě sušák pořád dokola? Ráno ho postavíte pod okno, abyste se dostali do skříně, odpoledne před televizi, abyste mohli otevřít okno, večer do chodby, abyste se mohli koukat na televizi a takhle pořád dokola. A to už ani nemluvíme o tom, kolikrát jste ho za tu dobu skopnuli nebo z něj poztráceli jednotlivé kusy prádla, které pak více či méně uválené od prachu nacházíte po bytě. Pokud vám tohle zní povědomě, zbystřete, přinášíme vám pár jednoduchých tipů, jak se se sušením prádla v malém bytě popasovat se ctí.

Zkuste sušičku

I když máte pocit, že po rýžovaru a stroji na popcorn už vás domov žádný kus elektroniky nesnese, zkuste si to ještě jednou představit. Prádlo z ní vyndáte už suché, měkké, obvykle není už ani potřeba žehlit. Ještě by tedy mohla skládat, ale to už bychom byli v nějaké pohádce. Každopádně jde o velmi praktickou věc a navíc, pokud ji koupíte 2v1 kombinovanou s pračkou, ušetříte spoustu místa. Sušák můžete poslat do starého železa a na jeho místě si třeba zřídit improvizovaný taneční mini parket. 

Bez jakých dalších věcí se v podnájmu neobejdete?

Stropní sušák

Slyšeli jste o něm? Ten, kdo ho vymyslel, by zasloužil blahořečit. V porovnání se sušičkou je to opravdu úsporné, přesto velmi efektivní řešení. Koupíte ho za pár stovek korun v každém hobby marketu. Jde o jednoduchou konstrukci, která se pár šrouby připevní na strop, prádelní šňůry fungují na principu kladky. Spustíte je dolů, pověsíte a prádlo vytáhnete ke stropu, kde vesele schne, aniž by překáželo. Levné, jednoduché, geniální.

Vybavte si malý byt ve velkém stylu.

Chci vědět víc...
Vybavte si malý byt ve velkém stylu.

Rozhlédněte se po okolí

Že v bytě nemáte balkón, nemusí vůbec vadit. Zkuste si zahrát na detektiva a zjistit, jestli se ve vašem domě nebo v jeho okolí opravdu nenajde místo, kde by se dalo sušit prádlo. Třeba objevíte zapomenutý vnitroblok, kde pár šňůr s prádlem nebude nikomu vadit. Ve starších zástavbách by se třeba našly i sušáky s ikonickými klepači koberců, které sloužily jako dětské prolézačky už před sto lety. A pokud to venku nevyšlo, porozhlédněte se ještě uvnitř v domě, sušárny bývaly běžným vybavením činžovních domů. Prádlo se také dá sušit na půdě nebo na vnitřních společných balkóncích, od kterých zpravidla nikdo nemá klíče. Fantazii se meze nekladou, třeba najdete to své místo pod sluncem/pod střechou.

Benátky hadr

Možná jste taky zažili první výlet k moři s rodiči autobusem do Bibione. A z Bibibone jednodenní výlet do Benátek, kde kromě holubů, kanálů a rozteklé zmrzliny byly k vidění také úzké uličky a prádlo pověšené na šňůrách natažených z oken starých domů. Zkuste si některé středomořské zvyky pustit odlišnému klimatu navzdory domů a umístěte konstrukci sušáku pod okno. Opět jde o tu finančně méně náročnou variantu a prádlo sušené na čerstvém vzduchu je ta největší lahoda.

A pokud máte pocit, že je toho prádla na váš byt stejně nějak moc, zkuste ostrý detox šatníku.

 

Pavlína Jelínková

Pavlína Jelínková, Autorka se slabostí pro udržitelná řešení, upcyklaci a DIY

Jsem městský člověk, který se cítí dobře obklopený zelení. Věřím, že harmonický a funkční interiér se dá vykouzlit za minimum peněz. Baví mě vdechovat odepsaným věcem druhý život a vracet je do oběhu. Inspirují mě lidé, kteří se nebojí „šlapat přes čáru“.