Pavlačové domy původně sloužily jako levnější varianta bydlení pro chudší vrstvy obyvatel. Rozsáhlé opravy v posledních letech umožňují, aby mnohé z těchto domů znovu ožily a úspěšně se vzdálily představám o ubytování nižší kategorie. K nastěhování pak lákají hlavně ty, kdo si oblíbili atmosféru starých časů. To je i případ mladé rodiny, která se minulý rok vrhla do důkladné renovace pavlačového bytu v centru Lvova.
Zmodernizovaný byt v domě z konce 19. století
Při procházce historickým středem ukrajinského města Lvov narazíte kromě muzeí, divadel a parků také na řadu starých pavlačových domů, které v průběhu let získaly historický význam a město si bez nich už nelze představit. Řadí se k nim i novorenesanční dům postavený v Hutsulské ulici mezi roky 1892 a 1896, v němž se nachází tento kompletně zrenovovaný byt.
Ostravská knihovnice Iva a její bohémské bydlení plné knížek. Už jste viděli video?
Loňskou rekonstrukci vedli architekti ze studia Replus Design Bureau, kteří se rozhodli v bytě s rozlohou 75 m² ponechat všechny autentické prvky, co se v interiéru zachovaly v dobrém stavu až do dnešní doby. „Při navrhování tohoto prostoru jsme se snažili udržet jistou atmosféru a ducha bytu v historickém centru Lvova. Zároveň jsme chtěli akcentovat přátelské sousedské prostředí typických lvovských pavlačí, kde si spolu sousedi povídají na balkónech,“ vysvětlují autoři návrhu.
Popraskané stropy ani shnilé podlahy je nezastavily
Než začali zachraňovat starodávné skvosty, museli se architekti nejprve vypořádat s popraskanými stropy v kuchyni a obýváku. Po jejich odstranění odkryli původní dřevěné trámy, které se rozhodli zrenovovat. Některé trámy byly podobně jako podlahová krytina v kuchyni shnilé a bylo je třeba nahradit novými.
Ve většině pokojů se zachovaly původní parkety, kterým se také dostalo náležité pozornosti při opravách. Architekti si pohráli i s dvoukřídlými dveřmi z konce 19. století, z nichž seškrábali několik vrstev nátěru a na závěr je ošetřili olejem.
Vintage šatní skříň i kachlový krb
Své místo si v bytě ubránila i vintage šatní skříň vyrobená v polovině 19. století. Její povrch vlivem množství nátěrů během let zčernal a architekti se rozhodli tmavý zevnějšek zachovat. Skříň pouze vyrovnali a opravili drobné prasklinky. Následně si vzali do parády původní kachlová kamna, která proměnili v otevřený krb.

Tady až si po těžkém dni v práci nalijete skleničku a otevřete knihu, budete se cítit jako pravý bohém.
Interiér prosvětlila velká okna a zrcadla
Došlo i na výměnu oken. Původní okna orientovaná do dvora nahradili výrazně většími francouzskými okny a oknům na čelní fasádě domu dopřáli nové dřevěné rámy s replikami původního kování. Do bytu nainstalovali podlahové topení a do kuchyně, jídelny a koupelny položili mramorovou dlažbu.
Největším limitem prostoru byly bezesporu úzké a protáhlé pokoje. Ve většině místností se proto objevila velkoformátová zrcadla, která interiéry opticky zvětšují a prosvětlují.
Dvoukřídlý interiér s dispozicí 3+1
Rozvržením místností se byt člení na 3+1. Vstupuje se přímo do centrální místnosti, která spojuje jídelnu a obývací pokoj s krbem a televizním koutkem s pohovkou. Odtud vedou dvě křídla. Soukromější část patří ložnici a přilehlému dětskému pokoji. Druhé křídlo obsadila kuchyň s velkým multifunkčním stolem, kde je k dispozici dřez, varná deska i volná pracovní plocha. Vysoké skříně z ořechového dřeva diskrétně ukrývají část vestavěných spotřebičů a nabízejí objemný úložný prostor.
Takovou rekonstrukci nejlépe zrealizujete se Zajištěným meziúvěrem. Když si půjčíte 1,5 milionu, budete splácet jen 5388 Kč. Spočítejte si, jak to vychází vám.
Za kuchyní se ještě nachází malá koupelna se základním vybavením. Architekti si nedokázali představit koupelnu bez denního světla, takže sem dodatečně nainstalovali podlouhlé okno.
Před ním stojí solitérní umyvadlo umístěné na opáleném dřevěném kmenu. Nechybí tu ani toaleta a sprchový kout. Vana by se do prostoru koupelny nevešla, tak ji architekti umístili do ložnice.
Foto: Andrey Bezuglov