Na jakých faktorech kvalita vzduchu v domě záleží a co ji všechno ovlivňuje? V tomto článku ze série Život v úsporném rodinném domě jsme se zaměřili na kvalitu vzduchu, větrání a vše okolo. Pojďte se podívat na pár zajímavých čísel.
Větrání rodinného domu
Nedostatečné větrání obytných prostor může vést k únavě a dlouhodobě i k chronickým zdravotním potížím. Cílem větrání je nahrazovat znečištěný vzduch uvnitř tím čerstvým zvenku. Důležitým vodítkem je změřená koncentrace oxidu uhličitého (CO2), zejména v obytných místnostech.
Doporučujeme si jednou za čas koncentraci CO2 u vás doma změřit. Kontrolovat lze i polétavý prach, jehož částice se nám ukládají v dýchacích cestách a mohou způsobit i chronické plicní choroby. Rozlišuje se velikost pevných částic prachu (PM – particulate matter) a platí, že čím menší, tím „hlouběji“ do těla dokážou proniknout. PM10 většinou zastaví horní cesty dýchací, které však dráždí a činí náchylnějšími k infekcím. PM2,5 nemají již v těle člověka moc přirozených bariér a pronikají do dolních cest dýchacích, do průdušek a dále. Proto se sledují nejčastěji. Orientační doporučené hodnoty PM10 a PM2,5 naleznete v boxu.
Existuje mnoho řešení větrání, často i bez nutnosti dodatečných investic
Přirozeným způsobem větrání je infiltrace neboli přirozená výměna vzduchu netěsnostmi oken, dveří a různých prostupů. S novými okny a zejména v nízkoenergetických domech je ale přirozená výměna vzduchu minimální. Moderní okna proto nabízejí polohu s malou štěrbinou, mikroventilací, a venkovní vzduch tak může dovnitř pronikat průběžně, a to bez větších tepelných ztrát. Nevýhodou je snížená izolace od venkovního hluku a horší ochrana proti vloupání.
Nárazové větrání – efektivní způsob, jak obnovit vnitřní vzduch. Má však i své nevýhody. Musíte u něj být, v noci je prakticky nerealizovatelné a sousedův komín, nedaleká výrobna krmiv nebo pylová sezona nejsou zrovna přátelé nárazového větrání.
Vysoká vlhkost se často objevuje i v domech po rekonstrukci, kdy dojde k zateplení fasády a výměně a utěsnění oken. Je proto dobré si uvědomit, že je pro zdravé mikroklima potřeba více větrat
Řízené větrání
Pro zdravé a úsporné bydlení je vhodným řešením systém řízeného větrání. Ten s rekuperací vzduch současně přivádí i odvádí a díky zabudovanému tepelnému výměníku je schopen předávat teplo zpět do interiéru. Má sice o něco nižší větrací výkon (mezi 15 a 100 m³/h) – ale díky schopnosti předávat teplo vám může ušetřit i tisíce korun ročně za energii.
Řízené větrání přináší do domu vyrovnanější teploty v létě i v zimě a pomáhá udržovat v interiéru optimální vlhkost. Do domu stále pomalu proudí čerstvý vzduch přes filtry, které jej vyčistí od prachu, alergenů i obtěžujících pachů. Ani údržba systému není nijak náročná, stačí vyměnit vzduchové filtry alespoň 2× ročně, což zvládne prakticky každý uživatel sám.
Náklady na pořízení řízeného větrání se různí podle zvolené technologie. Cena centrálně řízeného systému s rekuperací může v rodinném domě být i přes 150 tisíc Kč. Pokud bychom počítali návratnost systému jenom přes úsporu energie, pohybujeme se na hranici jeho životnosti. Ovšem úspora energie je „jenom“ bonus navíc, hlavní je zdravé vnitřní prostředí a tepelná pohoda
Často diskutované jsou rovněž lokální čističky vzduchu. Základní funkcí čističky vzduchu je záchyt polétavého prachu. Stejně jako systémy řízeného větrání musejí i tyto čističky být zejména účinné a tiché. Čistička vzduchu je účinná pouze v jedné uzavřené místnosti, nevhodná je proto do chodeb. Zejména v domě alergiků (především při alergiích na roztoče) a v domě s malými dětmi v oblastech se znečištěným vzduchem jsou i lokální čističky možným řešením zlepšení vnitřního vzduchu. Jsou spíše alternativou než doplňkem k systémům řízeného větrání.