Tuhle stavebnici složenou z mnoha a mnoha kovových dílů, koleček, šroubků a matiček u nás znají snad všichni kluci bez ohledu na svůj věk. Na Designbloku 2014 se i proto varianta Merkur Architekt setkala se značným ohlasem.
Mnoho lidí s nostalgií vzpomínalo na svou oblíbenou hračku z dětství, další pak rádi viděli naše známé, české stavby, které sami navštívili. Autorem nové varianty je Michal Pražský.
Proč zrovna Merkur
1/// Projekt Merkur Architekt vznikl v rámci mé bakalářské práce na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem: téma hračka.
2/// Vedoucí ateliéru mi doporučil spolupracovat s českou hračkářskou firmou. Oslovil jsem tedy firmu Merkur, která vyrábí již téměř sto let legendární stavebnici.
3/// Ze skříně jsem vytáhl svou starou stavebnici z dětství a začal jsem promýšlet koncept. Merkur je geniální hračka pro svou ohromnou variabilitu dílků a možnost stavět z nich nejrůznější mechanické a pohyblivé modely.
Chcete aby si děti doma hrály bezpečněji? Poznejte riziková místa ve vašem bytě.
Proč zrovna architektura
4/// Mne však od začátku fascinovala spíše estetika Merkuru. Kovové dílky, geometrické tvary, přesný perforovaný rastr. Věděl jsem, že další auto, nebo traktor navrhovat nebudu.
5/// Inspiraci jsem našel v historii značky. Ve třicátých letech firma vyráběla sérii s názvem Metropol. Šlo o stavebnici typizovaných budov, které bylo také možné kombinovat s mechanickými součástkami a vytvořit si tak například nejrůznější mlýny, nebo továrny.
6/// Spojení legendární české hračky a naší ikonické architektury je podstatou projektu Merkur Architekt
Proč jako první zrovna vila Tugendhat
7/// Mým cílem bylo zpracovat architekturu na našem území, a to stavby ikonické. Proto jsem se na úvod pustil do modelu proslulé funkcionalistické vily Tugendhat, měřítko 1:60.
8/// Nezbytné byly konzultace v Polici nad Metují, kde Merkur sídlí. Chtěl jsem použít z velké části standardní dílky běžné produkce, ale navrhnout také zcela nové, doplňkové díly.
9/// Vlastní tvorba modelu o velikosti 80 x 60 cm s přibližně 450 díly zabrala zhruba dva měsíce, z toho největší část představovalo navrhování v PC.
Proč jako další přišel na řadu vysílač Ještěd
10/// Vysílač na Ještědu je geniální Hubáčkova stavba. Jde o naprosto unikátní stavbu.
11/// V Merkuru mi opět vyšli vstříc. Veškeré standardní i mnou navržené dílky mi zhotovili a dodali. Postavit samotný model pak zabralo asi dva dny.
Hromadí se vašim dětem v pokojíčku trochu moc hraček? Máme tipy, jak je uskladnit, aby to bylo pro parádu.
Proč úspěch na výstavě
12/// Merkur Architekt jsem měl to potěšení vystavit na Designbloku 2014. Expozice se setkala s velkým ohlasem a podle reakcí lidí určitě zaujala. Mnozí zavzpomínali na hračku svého dětství, dalším lahodilo modelové zpracování jim důvěrně známých staveb.
13/// Možná i díky obalovému designu, na kterém jsem spolupracoval s Ondřejem Jiráskou, se většina z nich zajímala o to, zda se stavebnice dá již koupit. To byl pro mne asi největší doklad úspěchu a jsem rád, že má bakalářská práce dopadla takto úspěšně.
„Mým cílem je nadále se rozvíjet zejména v oblasti průmyslového a produktového designu a vytvořit mnoho zajímavých a úspěšných projektů,“ říká Michal Pražský. A určitě neuděláte chybu, když se na to, na čem aktuálně pracuje, podíváte na web www.michalprazsky.cz.