Menu

Letenský vnitroblok ukrývá dům s mokřadní střechou

Jak bydlím já   |   11. 9. 2019   |   Autor: Pavlína Jelínková

Když si Michal Šperling v roce 2017 na slavnostním vyhlášení E.on Energy Globe přebíral cenu pro vítěze, netušil, kolik senzace rozpoutá jeho nenápadný domek s mokřadní střechou, usazený v jednom z letenských vnitrobloků nedaleko třídy Milady Horákové. Pasivní dům, který si Michal vysnil, vyprojektoval a postavil, je totiž zářným příkladem toho, že alternativní bydlení není záležitostí, která se dá realizovat pouze mimo město. Dům, který díky kořenové čističce na střeše ušetří asi 50 % vody, dokazuje, že města a jejich centra zoufale potřebují projekty, jako je tenhle. Moderní, nadčasové bydlení, které vnímá kontext města i měnící se klimatické podmínky, je možné. Jak se v něm Michalovi s rodinou žije?

dům s trávou

Takhle vidí Michalův a Karolínin dům sousedé z okolních letenských činžáků.

Voda je zázrak

Michal se kořenovým čističkám věnuje i profesně. Je tedy přirozené, že jeho dům nebude žádná kovářova kobyla. Skrze sdružení kořenovky.cz pomáhá Michal s několika kolegy všem, kteří se chtějí posunout směrem k udržitelnosti. A co vlastně taková mokřadní střecha s kořenovou čističkou s domem udělá? Pokud osázíte střechu svého domu, má to hned několik výhod. Vaše obydlí dokáže mokřadní střecha tepelně stabilizovat, chrání ji před UV zářením. Hlavní kouzlo je ale v čištění vody. Rostliny díky kořenovému filtru totiž dokáží zbavit předčištěnou odpadní vodu z vaší domácnosti tak, že ji můžete vrátit do oběhu a dále používat na splachování nebo zalévání. Mechanismus čištění a znovunavrácení do oběhu je sice technologicky trochu složitější,  poloviční úspora vody v domě za to ovšem stojí. Zjistěte víc o zelených střechách.

Na údržbu kořenové čističky potřebujete pořádné nářadí. Pořiďte ho se slevou.

Chci vědět víc...
Na údržbu kořenové čističky potřebujete pořádné nářadí. Pořiďte ho se slevou.
byt v trávě

Využít přírodní mechanismus a nechat kytky dělat jejich práci.

Inspirace pro městskou architekturu

Sehnat takhle unikátní pozemek i poradit s technickými úskalími stavby rodinného domu uprostřed městské zástavby mělo svá překážky. Například fakt, že se do vnitrobloku nedostanete prakticky s žádnou větší technikou, situaci trochu komplikoval. I uchopit stavbu s respektem k obyvatelům okolních činžáků bylo náročné. Všechno se ale povedlo a Michal se ženou Karolínou si tak mohou dopřát klid a spoustu zeleně jako na vesnici, a zároveň komfort žít v širším centru metropole. 

Koukejte, ve Vietnamu projektují bydlení pro lidi a stromy.

byt v přírodě

Stavba respektuje přírodu i své okolí.

Letenská pohoda

Kromě kořenové čističky je dům skvěle odizolovaný, zapuštěný pod povrch země. Využívá rekuperaci a další technologie, které mu pomáhají k energetické soběstačnosti. I díky tomu se tady protopí jen asi 5000 Kč za rok. Tohle 3+kk budí spoustu pozornosti a Michal je vždy ochotný předávat know-how a inspiraci dál do světa. Doufáme, že právě tohle je budoucnost městského žití, a jsme rádi, že jsme mohli na návštěvu.

pes v trávě

Každý je pánem svého dvorku.

Foto: Redakce

Pavlína Jelínková

Pavlína Jelínková, Autorka se slabostí pro udržitelná řešení, upcyklaci a DIY

Jsem městský člověk, který se cítí dobře obklopený zelení. Věřím, že harmonický a funkční interiér se dá vykouzlit za minimum peněz. Baví mě vdechovat odepsaným věcem druhý život a vracet je do oběhu. Inspirují mě lidé, kteří se nebojí „šlapat přes čáru“.