Celé léto na čerstvém vzduchu, chytat sluneční paprsky (ale nespálit se) a sem tam zmoknout v letním dešti. Takhle nějak vypadá ideální léto běžné pokojovky. Pokud patříte mezi šťastlivce s balkonem nebo zahradou, hned po přečtení přesuňte svoji zelenou džungli ven. Vaše rostliny si takové letní prázdniny náramně užijí.
Lázně pro vaši urban jungle
Správné letnění je pro rostliny takový lázeňský pobyt. Květiny, které po zimě nejsou v kondici, to zase vzpruží a ty zdravé porostou jako divé. Venku se totiž lépe vyrovnává teplota vzduchu se vzdušnou vlhkostí, více světla podporuje fotosyntézu a slabý větřík povzbuzuje rostlinky k posílení.
Zvládne to skoro každá
Letnit můžete prakticky každou rostlinu, nicméně tropické pokojovky jsou na střídání teplot citlivé. Kalatey, maranty, alokázie i áronovité květiny tak sice letnění snesou, počítejte však s tím, že vám porostou pomaleji. U každé rostlinky pak před stěhováním vždy zvažte, jestli pobyt venku zvládne. Důležité je, aby byla stabilní, odolná vůči větru a nevadila jí změna stanoviště. Třeba takový náladový fíkus benjamín může během pobytu na balkoně výrazně opadat, jakmile si ale zvykne, vyraší mu spousta nových lístků.
Jen otázku, už máte přesazeno?
Letnění není věda
Pokojovkám mohou začít prázdniny venku zpravidla v druhé polovině května a končí v polovině září. Pravidlo správného letnění číslo jedna: na rostliny nesmí pražit přímé slunce. To znamená, že jižní strany balkonů, teras i zahrad jsou pro letnění opravdu nevhodné. Květiny ideálně stěhujte ven, když je zataženo. Přímé sluneční paprsky by je mohly totiž ošklivě spálit. Pokojovky nechte vždy alespoň týden aklimatizovat na stinném stanovišti, poté je přesuňte na finální místo. To samozřejmě vybírejte s ohledem na světelné podmínky každého druhu. Květináče rostlin by pak měly být v každém případě ve stínu, aby nedocházelo k přehřívání a uhnívání kořenů.
Schválně, máte doma víc rostlin než Petr?
Pozor na zálivku i škůdce
Venku rostlinky vysychají mnohem rychleji. Zalévejte je proto klidně denně, nejlépe brzy ráno nebo na sklonku dne. Rostliny mějte na balkoně bez podmisky, aby se v květináči po vydatné letní průtrži nedržela voda. Dejte si pozor i na škůdce. Puklice a svilušky mohou venku vystřídat housenky nebo mšice.
Foto: Jackie DiLorenzo on Unsplash