Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.
Mobilní domečky malých rozměrů jsou ve světě stále oblíbenější. Svědčí o tom i tento domek ze dřeva, který navrhlo studio The Plus Partners pro stavební projekt města Pchjongčchang. Vedení města se totiž touto originální cestou rozhodlo vyřešit problém s nedostatkem ubytovacích prostor určených návštěvníkům příští zimní olympiády, která se bude v Jižní Koreji odehrávat příští rok.
Minidomky zvítězily nad hotely
Pchjongčcchang se rozkládá poblíž národního parku a v jeho okolí se nachází úchvatná krajina, která si jako jedna z mála jihokorejských oblastí dodnes zachovává svou krásu prakticky nedotčenou činností člověka. Aby předolympijský stavební boom nic z těchto krás trvale neznehodnotil, dali Korejci přednost mobilním domkům před okázalými hotelovými komplexy.
Dřevěné stavby drží krok s klasickým bydlením
Ačkoliv jsou domky navržené pro užívání na přechodnou dobu, nic podstatného v jejich vybavení nechybí. Prosklenými vstupními dveřmi se vchází do malinké předsíňky, která plynule navazuje na vestavěnou kuchyňku vybavenou mini lednicí, dvouplotýnkovou sklo keramickou deskou, několika poličkami a dřezem. Z kuchyňky se pak vchází do prostorného obývacího pokoje, jehož dominantou je obrovské okno v průčelí domku. Díky němu i dalšímu francouzskému oknu, jímž se vchází na venkovní terasu, se do malého domku vlévá velké množství denního světla.
Každý domek je vybavený také vlastním sociálním zařízením. Koupelna je oproti kuchyni skutečně prostorná, takže si designéři mohli dovolit použít na obklady tmavší odstín dřeva. Do koupelny by se určitě vešel praktičtější uzavíratelný sprchový kout, ale autoři návrhu dali tentokrát přednost otevřené verzi bez zástěn.
Podkrovní ložnice pod zkosenou střechou
Střechu domu navrhli architekti záměrně zkosenou, aby se na ní přes zimu nedržel sníh. I pod šikmou střechou ovšem zbylo dost místa pro mezipatro. Dvoulůžková postel a noční stolek jasně naznačují, že je podkroví určeno pro spánek. Z obývacího pokoje obstarává přístup do ložnice netradiční schodiště sestavené ze strmých dřevěných stupňů, které v sobě ukrývají úložné prostory.
Až skončí olympiáda, domky budou sloužit dál
Hlavní stavebním materiálem se vzhledem ke snadné manipulaci, dostupné ceně a důrazu na ekologii stalo dřevo. Domek nemá ani žádnou základovou desku, stojí pouze na betonových patkách. Pchjongčchang se tak snaží vyhnout osudu mnoha opuštěných a chátrajících olympijských vesnic minulosti. Až totiž domky přestanou sloužit svému olympijskému účelu, bude je možné bez větších potíží přestěhovat na jiné místo.
Foto: Moobum Jang