Majitelům malého bytu v Budapešti přestalo vyhovovat jejich 2+kk. Jedna špatně promyšlená místnost, jeden stísněný pokoj a kuchyně na chodbě už rozhodně neodpovídaly představě o moderním bydlení. Architekti minibyt s rozlohou 35 m² kompletně předělali netradičně zvolili tmavé barvy a spoustu oprýskaného kovu.
Městský minibyt bez pokojů
Maďarské architektonické studio Masepiteszek letos realizovalo zajímavou rekonstrukci malého městského bytu. Garsonka se nachází v centru Budapešti jen pár desítek metrů od Dunaje. Práce na kompletní proměně interiéru bytu ve staré zástavbě představovala pro architekty příjemnou výzvu. „Vzhledem k neustále stoupajícím cenám nemovitostí je nezbytné efektivně využívat každý metr čtvereční a vytvořit dobré podmínky pro bydlení i v těch nejmenších bytech,“ vysvětlují autoři proměny. Projděte si i další tipy a inspirace, o malých bytech toho víme spoustu.
Renovace starého 2+kk
Byt se před rekonstrukcí členil na dva samostatné pokoje, koupelnu se sprchovým koutem i toaletou a předsíň, kde se naproti uskladněným botám a odloženým kabátům nacházel neprakticky umístěný kuchyňský kout. Majitelé bytu se rozhodli, že s přípravou jídla hned za vstupními dveřmi musí skoncovat, a architekti s nimi jednoznačně souhlasili: „Hlavní koncept tohoto bytu směřoval ke kompletnímu znovupromyšlení původního bytu o velikosti 35 m². Pro vytvoření co možná největšího prostoru bylo nutné odstranit všechny interiérové stěny.“
Byt se nedělí na pokoje, ale na funkční zóny
Od přepážek očištěný prostor se příjemně otevřel. Vznikla jedna hlavní obytná místnost, kam architekti nově situovali zóny určené pro vaření, stolování, odpočinek a spaní. Ostatní zóny, které vyžadují jistou míru soukromí či nenápadnosti, a tedy i možnost zavřít za sebou dveře, systematicky soustředili kolem vstupní části bytu. Vznikla tak nová samostatná koupelna, oddělená toaleta a technická místnost.
Architekti si pomohli autorským nábytkem
„Jelikož bylo zapotřebí vyhnout se nepořádku a neuspořádanému míchání různých funkcí v jednom prostoru, navrhli jsme posuvný a variabilní nábytek,“ doplňují designéři. Pomohli si posuvnými stěnami, za které schovali nejen různorodá úložiště a výklopnou postel pro dva, ale dokonce i celou kuchyňskou linku. Vedle vestavěného nábytku navrhli také vzhled sofa i lampy. Sháníte další inspiraci na úsporný nábytek?
Industriál i na malém prostoru
Nově zvolený styl interiéru sleduje techničtější ráz. Dominantním materiálem se stal oprýskaný kov. Užití tmavých odstínů a chladných materiálů nebývá u malometrážních bytů úplně běžné. Industriální odkaz v tomto případě značí definitivní odpoutání se od původního zařízení garsonky.
Detaily, které byt zútulní
Studenější vyznění interiérového designu zjemňují detaily, jako jsou hřejivé podsedáky ze světlé kožešiny na židlích, velký závěsný truhlík plný zelených rostlinek nad jídelním stolem nebo vestavěné police rozjasněné knihami s barevnými přebaly, výraznými květináči a fotografiemi.

Za zmínku stojí i minimalistický vzhled koupelny ozvláštněný sprchovou hlavicí a vodovodní baterií ve zlatém provedení.
Foto: Dávid Kis Photography