Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.
Revoluční koncept malometrážního bytu o rozloze 40 m², do kterého by se bez potíží mělo vejít vybavení určené pro dvojnásobně velký interiér, představil Simon Woodroffe na londýnském Design Festivalu už v roce 2012.
Projekt YO! Home se od té doby posunul z testovací fáze dvou prototypů až do fáze výroby prvních 24 bytů. Ty budou stát v britském Manchesteru. Následovat by měla výstavba ve světových metropolích v Americe, Japonsku, Číně nebo Argentině.
Ekonomický přístup pro městský byt
YO! Home má být stylovým a praktickým domovem budoucnosti určeným pro městského člověka zvyklého na určité pohodlí a životní standard. Soustředí se především na ekonomické využití prostoru a mechanizaci. Autor konceptu vycházel při tvorbě návrhu z vlastní zkušenosti. V minulosti totiž působil jako stage designér, jehož profese zahrnuje designování filmových, televizních či divadelních scén včetně promýšlení posunu kulis.
Dva byty v jednom
Podobně jako v divadle je proto také v YO! Home možné s jednotlivými variabilními prvky otáčet, posouvat je, zapustit je do podlahy, nebo naopak spustit ze stropu. Tento princip umožnil, aby na omezeném prostoru vznikly dvě verze jediného bytu.
Denní varianta zahrnuje mírně zapuštěný obývací kout, na který se v nočních hodinách ze stropu spouští manželská postel. V denním režimu je možné odsunout posuvnou stěnu, která na první pohled působí jako klasická vestavěná skříň, a odkrýt tak kuchyňskou linku.
Také jídelní stůl zapuštěný do podlahy je možné jediným zmáčknutím tlačítka buď připravit k servírování, nebo naopak celý zasunout pod úroveň podlahy. Tam je nakonec ukrytá i velká část úložných prostor. Naopak televizní obrazovka či promítací plátno se schovává ve stropě.
Pohodlné, praktické a cenově dostupné bydlení
Všechny tyto vychytávky jsou automatizované, ale mají zároveň možnost ručního ovládání. Simon dodává, že si dal zvlášť záležet na bezpečnosti. Nemůže se proto třeba stát, aby postel neočekávaně vyjela ke stropu, dokud na ní někdo spí.
Sny o budoucnosti plné malých bytů
Simonova představa je taková, že v budoucnu vyrostou ve městech, kde je už nyní nouze o volné a cenově dostupné bydlení, celé bloky domů s těmito byty. Věří, že o ně budou mít zájem různé věkové kategorie, od studentů po seniory i rodiny s dětmi. Jejich potřebám plánuje uzpůsobit i vybavení. Zatím ovšem není zřejmé, jak bude pořízení takového bytu nákladné. Autor nápadu ale zdůrazňuje, že jedním z jeho cílů je i příznivá cena.
Foto: YO! Home, yo.co.uk