Menu

Malý prostor a vysoké stropy? Navyšte plochu bytu vestavěným patrem

Poradna   |   30. 11. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

I malé byty mají skryté rezervy. Jednou z vychytávek, jak získat další místo, když už jste vyčerpali veškeré kapacity na zemi, je pořídit si vestavěné patro. To je možné využít jako zónu na spaní, odpočinkový koutek nebo třeba dětské doupě. Inspirujte se našimi tipy.

Zařiďte si svoji útulnu ve výšce.

Boj o každý centimetr. Dvoupokojový byt a v něm několikačlenná rodina. Málo úložných prostorů, nedostatek soukromí, ponorka. To jsou příklady situací, které řeší lidé v malých bytech. Větší si však mnohdy nemohou dovolit. Nouzovým řešením může být pořízení patra. Jedinou podmínkou je mít alespoň trochu vysoké stropy. A zhruba 15 až 30 tisíc korun.

Stropy vyšší než nízké

Pokud o pořízení patra uvažujete, klíčové je umístění. Proto je dobré dopředu si ujasnit, jak se získaným prostorem naložíte. Obvykle je kotvené ke stěnám ve výšce 150 až 250 cm v závislosti na výšce stropu. Ta by měla činit minimálně 290 cm, optimálně 320 cm a více. Konstrukce by měla být tak vysoko, abyste se nahoře alespoň posadili. Zdola by pak neměla bránit tomu, abyste se pod ní mohli postavit.

Kromě přibližně 12 m² dodá vestavěné patro interiéru šmrnc a bytu hodnotu. A jak lze podstropní prostory využít?

PS: Podívejte se na tipy, jak si poradit s opravdu malou ložnicí.

Zóna pro spánek

Nejlogičtější je umístit nahoru postel. Je to i proto, že lůžko se svými rozměry zabírá na zemi zdaleka největší plochu. Odsunutím do patra, tak zbude dole tolik potřebnou rezervu pro jiné kusy nábytku. Navíc ubyde potřeba postele, stačí nosný rám s roštem a matrace.

Z dětské herny se během odpoledne mže stát skrýš na míru vysokoškolákovi.

Někomu spaní v horní části místnosti nemusí vyhovovat. Ať už kvůli horší dostupnosti, nebo proto, že u stropu bývá zpravidla o pár stupňů tepleji. Prostor však poskytne útulnost a pocit oddělení od zbytku bytu. Zůstane tak místem pro spánek a nic jiného.

Dětská skrýš

Děti vyvýšenou plochu, oddělenou a tak trochu skrytou, určitě ocení. Chvíli může posloužit jako bunkr, jindy zase jako vesmírná loď. Horší přístupnost zvýší pocit dobrodružství, evokuje úkryt, bezpečné místo na hraní. Navíc zatímco vy se na patře nepostavíte, děti ano. Alespoň do určitého věku. Pokud je v pokoji dětí více a jsou už větší, může suplovat malý pokoj a poskytnout tak dostatek soukromí.

Vy jen dbejte při pořizování patra na maximální bezpečnost. Malým osobám je potřeba přizpůsobit podobu zábradlí i přístupovou cestu. V tomto případě je lepší vsadit na bytelné schody, i když žebřík méně zasahuje do pokoje.

Hygge koutek

Takové místo, kde je teplo a útulno si přímo říká o vytvoření útočiště, kam si můžete zalézt s knížkou a hrnkem čokolády a schovat se na chvíli před světem. Je už jen na vás, jestli koutek zaplníte lampami, knížkami nebo třeba polštářky a koberečky. Pokud je dostatečně světlé a prostorné, může se stát plnohodnotnou pracovnou, kde vás nebude nikdo rušit.

Patro snadno pořídíte třeba z úspor na stavebku.

Chci vědět víc...
Patro snadno pořídíte třeba z úspor na stavebku.

Úložné prostory

Využít patro pro uskladnění věcí doporučujeme zejména pokud bydlíte v paneláku, kde výška stropu dosahuje často pouhých 250 cm. I s tím se dá ale pracovat. Stačí posuvný žebřík nebo štafle a do patra schováte věci, ke kterým nepotřebujete každodenní přístup, např. sezónní oblečení. Pokud trpíte nedostatkem úložných kapacit, ale nechcete investovat do patra, stačí využít volné místo u stropu za pomoci vestavěných skříní.

Další rady, kam uložit sezónní věci, najdete tady.

Pod patrem pak už může být cokoliv. Ohraničený prostor se například skvělé hodí pro hernu nebo odpočinkový kout s křesílky.

Foto: shutterstock.com

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.