Menu

Master&Master v Praze otevřeli pop-up s českým nábytkem, co dobývá Evropu.

Jak bydlím já   |   6. 5. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Na letošním Design Shakeru nás zaujaly lehké stolky z dílny studia Master&Master. Zašli jsme proto na kafe s Ondřejem Zitou a vyzvídali na něm, co nového tahle nadějná dvojice ze Zábřehu chystá.

Kde máte parťáka? (Druhým z dvojice Master&Master je Luděk Šteigl)

Parťák je v dílně v Zábřehu na Moravě, já se půlku týdne pohybuji tady v Praze a tu druhou půlku jsem rovněž na Moravě.

_MG_2117

Odkud se s Luďkem znáte?

Oba pocházíme ze Zábřehu, kamarádíme spolu už asi od šestnácti. A vlastně už tehdy jsme si říkali, že si uděláme nějakou společnou firmu. Potom jsem začal studovat na UMPRUM a Luděk odjel do Londýna, kde šest let pracoval v truhlárně.

Jak vlastně Master&Master vzniklo?

Když jsem skončil školu, věděl jsem, že se chci věnovat něčemu jinému než grafickému designu. A tak jsme se domluvili s Luďkem. On je truhlář, já mám zázemí v designu a mezi architekty, tak jsme to nějak dali dohromady a propojili jsme výrobu s mladými designéry. Chtěli jsme vytvořit něco, o čem jsme si mysleli, že tu chybí.

Se kterými designéry spolupracujete? Vymýšlíte i něco sami?

Veškeré naše produkty jsou navržené někým jiným. Podnože vymyslel Michal Malášek, regály Tomáš Varga, chystáme teď také něco s architektkou Lenkou Míkovou. Jsou to všechno lidi, kteří se motají kolem UMPRUM. S DECHEM budeme mít v sortimentu nějaké jejich vázy. Je to spolupráce, která vznikla tady v pop-upu, budeme mít kouřové a čiré vázy přímo v našem sortimentu.

_MG_2106

Takže se přestáváte soustředit pouze na nábytek?

Pořád to bude jádro, chystáme další stoly, postele… Ale chtěli bychom k tomu nabízet také nějaké doplňky. Chtěli bychom prodávat české řemeslo ven.

 

_10343491_792156470829159_5843724502026304887_n

Jaké používáte materiály?

Klasická ocel, kulatina, 10 milimetrů, povrchová úprava je prášková barva. Dá se to aplikovat v různých barvách, máme asi pět kombinací. Nabízíme také různé velikosti podnoží. Desky jsou z březové překližky, která je bělená. Je to hladké a lehce čistitelné. Kolega Luděk je šikovný truhlář.

_10599186_815794151798724_1810440539224984571_n

Kdo jsou vaši zákazníci?

Nakupují u nás většinou mladší lidé, mezi 25–35 lety, kteří zařizují nové byty. Nelíbí se jim těžké věci, mají rádi vzdušnost. Hodně věcí prodáváme také do Německa, Rakouska, Holandska, Belgie… V zahraničí na nás lidé reagují úplně jinak, v Čechách asi bude ještě chvíli trvat, než to lidé začnou pořádně oceňovat. Ven jde 90 % věcí, které vyrobíme.

To je docela úspěch, když jste na trhu asi dva roky.

Rozhodně si nestěžujeme. Výroba nestíhá, zakázek máme spoustu.

Děláte i věci na zakázku?

Ano, umíme třeba přizpůsobit velikost našich věcí zákazníkovi. Ale rozhodně to není tak, že bychom někomu postavili kuchyň, na to je tady truhláren dost. My chceme dělat spíše věci s designéry na evropské úrovni. První náš cíl je Evropa, pak svět.

_10599479_849211611790311_5229423878710499470_n

TIP! Pokud vás Masteři baví, nebojte se na jejich nábytek přijít podívat osobně. V Ziba Muzeu na pražských Příkopech totiž nedávno vznikl unikátní pop-up, kde kluci nabízejí k nahlédnutí to nejlepší, co pod jejich rukama dosud vzniklo. Najdete je v ulici Nekázanka, kde sídlí společně se studiem DECHEM.

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.