Menu

Meditace úklidem

Inspirace   |   26. 3. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Je to záhada: uklidit pokoj vyžaduje spoustu práce a času, ale zabordelit ho stíháme během pár okamžiků a bez námahy. Všichni to známe. Ale jak je to možné?

1

Fyzik by asi začal mluvit o zákonu entropie a druhé větě termodynamiky – to vám ale doma neuklidí. Nezbývá než vzít do ruky lux, mop, hadřík, vyzbrojit se nějakým tím čisticím prostředkem a dát se do toho.

Dobrá zpráva ale je, že i tak nezáživnou činnost jako úklid svého hnízdečka si můžete zpříjemnit a zabít dvě mouchy jednou ranou.

Jak? Spojte jednotlivé uklízecí úkony s odpovídající meditací.

Teď si možná říkáte: počkat, ale co je to vlastně ta meditace? Jak mám začít? Potřebuju nějaké pomůcky? Musím si o meditaci přečíst knihu, zapsat se na víkendový kurz, jet do Indie?

2

Ne. Můžete začít třeba hned teď. Princip meditace je jednoduchý: zaměřit svou pozornost na jednu věc nebo činnost, nenechat se rozptylovat a vydržet. Ze začátku stačí klidně jen pár minut.

Můžete se soustředit třeba na svůj dech, plamen svíce, konkrétní pocit či myšlenku anebo prostě jen tak sedět a se zavřenýma očima sledovat všechny ty valící se myšlenky, které vám táhnou hlavou, uvědomovat si je, ale nereagovat na ně. Toť vše.

Zní to jednoduše? Tak si to zkuste! 🙂 Když ale vydržíte, odměna bude veliká. Vědci, kteří se zabývají meditací, mluví o celé řadě pozitivních efektů pravidelné meditace: lepší schopnost soustředění. Nižší míra úzkosti. Pokles impulzivity. Nárůst kreativity. Lepší paměť. Méně stresu. Ale třeba i zvětšování objemu mozkové šedé hmoty (ano, to je ta hmota, pomocí níž přemýšlíme a vnímáme svět).

A teď si uvědomte, že spojením meditace s úklidem získáte všechny výše popsané benefity, ale ještě budete mít doma čisto a pořádek. Následují 3 tipy na revoluční meditaci úklidem, kdy daná fyzická činnost odpovídá momentálnímu zaměření vaší mysli.

3

Luxování: prach jsi a v prach se obrátíš

Zatímco zbavujete byt prachu a částeček nečistot, necháte svou mysl uvažovat nad pomíjivostí lidské existence a veškerého snažení. Smyslem cvičení ale není upadnout do deprese! Naopak. Když si uvědomíte svou smrtelnost, možná se konečně rozhoupete k tomu, co jste už dlouho chtěli udělat, ale prokrastinovali jste až hanba: začít s novým cizím jazykem. Koupit si letenky a odjet na Bali. Zavolat někomu, s kým jste se nedávno pohádali, a usmířit se. Zajet koupit barvu a vymalovat. Anebo třeba konečně požádat o ruku šampionku svého srdce. Čas se každému z nás krátí, to je pravda. A přesně proto je třeba ho co nejlépe využít!

4

Mytí oken, vany, dřezu: čistému vše čisté

Až budete cídit dřez, zbavovat vanu té šedé šmouhy a stírat z oken mastnotu, ať i vaše mysl kontempluje nad očistou jak fyzického těla, tak i duše. Přejeme vám, abyste dospěli k myšlence, že s čistou a klidnou myslí se vás nedotkne žádná venkovní „špína“, a tuto myšlenku se snažili také praktikovat.

5

Probrat šatník: skromnost a pokora

Probrat šatní skříně a bez sentimentu se zbavit starého nebo nenošeného oblečení (ten štípavý svetr s jelenem a sněhulákem asi opravdu už nikdy nenavléknete) vám pomůže uklidit si také ve svém vnitřním světě. A ještě máte šanci udělat dobrý skutek tak, že vytříděné oblečení darujete některé z charit nebo odnesete do speciálních kontejnerů. No řekněte – necítíte se hned líp?

6

Tak, a je to. Nyní máte 3 tipy na uklízecí meditaci. Už se těšíte, až se v neděli zase dáte do uklízení? 🙂

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.