Menu

Mezinárodní hračky k Mezinárodnímu dni dětí

Poradna   |   1. 6. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Den dětí se prvního června slaví po celém světě, hračky, které k němu děti dostávají, se ale v různých zemích liší. Pojďme se podívat, jaké hračky jsou pro tu kterou zemi typické.

pastedGraphic-4

Česká republika – umíme to se dřevem

Naše země je známá tradicí dřevěných hraček, která u nás pořád přetrvává. Pokračuje se ve výrobě hraček s dlouholetou historií a zároveň se tvoří hračky nové. Dřevěný nábytek a dekorace pro děti vyrábí třeba designové truhlářství Matela (matelaoriginal.com) nebo mladá česká značka The Three Trees (tethreetrees.cz). V 70. letech, kdy se plast stal všeobecně oblíbeným materiálem, uvedla značka fatra (efatra.cz) na trh plastové hračky od Libuše Niklové, které jsou posledních pár let opět v oblibě. České hračky na jednom místě najdete od loňské zimy v obchodě Hugo chodí bos (hugochodibos.cz).

pastedGraphic

Francie – design nade vše

Tahle země má nesmírně talentované ilustrátory, což se projevuje i v designu zdejších hraček. Proslulá je značka Djeco, která nabízí krásně ilustrované skládačky, kreativní sady i tapety. Výtvarným zpracováním vynikají také hračky společnosti Moulin Roty, která umí děti zaujmout. Vymyslela pro ně třeba špionážní foťák se zrcátkem, díky kterému můžete pozorovat okolí, aniž by někdo tušil, kam se doopravdy díváte. Hračky výtvarně laděných francouzských značek u nás koupíte třeba v obchodech Ookidoo (ookidoo.cz) nebo Hračkotéka (hrackoteka.cz).

pastedGraphic-5

Holandsko – máme rádi zvířátka z kartonu

Kreativní země, ve které se zformovala řada revolučních uměleckých skupin, je originální i v oblasti designu pro děti. Ty si díky značce Kidsonroof (dnes Studio Roof) můžou hrát třeba v kartónovém domečku, který firma uvedla na trh v roce 2005. K domku brzy přibyla také kuchyňka, vesmírná loď a skládanky zvířat nebo dopravních prostředků. Zajímavým projektem posledních let je take Rafa-kids (rafa-kids.com) – značka dětského nábytku, který vyniká kvalitním zpracováním a nadčasovým designem a umně kombinuje staré a nové věci.

pastedGraphic-2

Švédsko – nabarvi si koníka

Asi nejznámější švédskou hračkou, která zároveň slouží jako dekorace, je Dala Horse – dřevěný koník, který se v dávné švédské historii začal vyrábět v kraji Dalarna. Celosvětovou proslulost mu zajistila Světová výstava pořádaná v New Yorku v roce 1939. A trendy pro děti se ve Švédsku tvoří také díky značce Ikea, která ty aktuální představila letos v květnu. Jde o kolekci Lattjo, která je zaměřená na společné hraní rodičů s dětmi. Zahrnuje stolní hry, kostýmy nebo třeba bambusovou obruč Hula Hoop. Novou kolekci pro děti Ikea (ikea.cz) zařadí do prodeje letos v listopadu.

pastedGraphic-3

Japonsko

Zemi, kde se rodí ty nejbizarnější designérské úlety, zastupuje v našem výčtu My Sweet Dog, tahací pejsek na provázku, jehož autorem je malíř a sochař Yoshitomo Nara. Ten mimo jiné proslul svými obrázky děsivých holčiček, které se vám z jeho obrazů upřeně dívají do očí. Tvorbou pro děti se zabývají také japonské ilustrátorky Yukiko Taima a Matsumoko Saki, které jsou nyní na zahraniční stáži na pražské Uměleckoprůmyslové škole.

pastedGraphic-1

Foto:  OeufNyc.comMatelaOriginal.comMoulinroty.comStudioRoof.comRetroToGo.comOokidoo.com

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.