Menu

Milán uzavřel kapitolu severského minimalismu, nové hity přicházejí z jihu

Inspirace   |   13. 5. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Časy se mění a designové trendy taky. Ty aktuální v polovině dubna představila milánská přehlídka Salone del Mobile, jejíž 54. ročník letos potvrdil, že nadvláda skandinávského designu je u konce.

Čisté linie, pastelové barvy a důraz na funkci, které jsou pro tamější nábytek a doplňky charakteristické, samozřejmě jen tak nezmizí ze světa. Proč by taky měly, když tak skvěle fungují. Jen už se na ně nebude upínat tak velká pozornost. Navzdory své dokonalosti totiž mají jeden výrazný nedostatek. Po čase začnou nudit. Není tedy divu, že jsou designéři hladoví po něčem zábavnějším. Divoké rytmy Afriky a Jižní Ameriky a jejich syté barvy dodaly letošnímu Milánu potřebnou šťávu, která se z Itálie postupně rozšíří do celého světa.

Africká inspirace, evropské provedení

Evropští designéři africké prvky samozřejmě nepřevzali doslova, spíše se jimi inspirovali. Španělský designér Jaime Hayon si například představil, jak vtipné by bylo, kdyby vám šaškující opice servírovala jídlo. Nabídla by vám tác s ovocem a přitom by se drbala na hlavě. Svou představu nakreslil na papír, a když si uvědomil, že podobné stolky se v afrických zemích dávno vyrábí, rozhodl se pro nové řešení. Místo typického dřeva použil stavební beton. Opice je tak nejen vtipná, ale také dostatečně odolná, aby se jako stolek dala použít vevnitř i venku. O její výrobu se postarala firma BD Barcelona Design, která prezentaci novinky podpořila v Miláně obří opičí sochou. 

1024x_pastedGraphic-4 1024x_pastedGraphic

Africkými stolky se inspiroval také talentovaný Brit Sebastian Bergne, který potvrzuje nepsané pravidlo o kučeravých designérech. Čím víc kudrn, tím víc nápadů. Jeho stolek Shorty je tak zároveň stoličkou i úložnou jednotkou. Využít se dá také třeba jako chladicí box na šampaňské, a pokud se vám alespoň trochu vlní vlasy, určitě vymyslíte další možnosti, jak vám tenhle kousek může zpříjemnit život. Multifunkční plastovou stoličku vyrobila mladá firma TOG s brazilskými kořeny, která se zrodila právě na loňském ročníku Salone del Mobile. 

1024x768_pastedGraphic-2

Jižní rytmy přivezla do Milána také italská módní a lifestylová značka Marni, v jejíž expozici si člověk připadal jako na ovocném trhu v Bogotě. Tropické ovoce bylo servírované v drátěných dózách ve tvaru hrušky a na posezení byly připravené proutěné stoličky, jejichž výrazné barvy připomínaly moře, pláž a letní slunce. Nábytek i doplňky z nové kolekce jsou výsledkem ruční práce skupiny kolumbijských žen, jejichž emancipaci a nezávislost značka podporuje.

1024x768_pastedGraphic-6

 Nový hit Milána?

Nebýt tam! Na milánskou přehlídku designu letos dorazilo 310 840 návštěvníků, což je o téměř 50 000 méně než loni. Vyšší mohlo být i číslo 2106 – tedy počet letošních vystavovatelů. Ne všichni, kteří měli v Miláně co ukázat, totiž dorazili. Francouzská společnost Moustache například účast na italské přehlídce považuje z ekonomických důvodů za neefektivní, a tak svoje novinky představila prostřednictvím videa. To na jejím webu bylo možné zhlédnout od 14. dubna – tedy v den zahájení akce. Třeba tenhle krok znamená začátek nové éry, jak se v příštích letech bude prezentovat světový design.

1024x768_pastedGraphic-3

Foto: BD BarcelonaSebastian Bergne , Marni, Moustache

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.