Menu

Miniaturní byt s nábytkem, co odpuzuje prach

Inspirace   |   15. 1. 2019   |   Autor: Klára Beščecová

Jednopokojový byt v centru Paříže má i na zdejší poměry titěrných 16 m². Přesto se pod rukama architektů proměnil v moderní bydlení kombinované s domácím architektonickým ateliérem. To všechno hlavně díky šikovnému multifunkčnímu boxu, v němž je vestavěná většina nábytku, kuchyňská linka a nenápadně se v něm ukrývá i celá koupelna. Jeho povrch navíc odpuzuje prach a nezůstávají na něm otisky prstů.

Velká okna a původní trámy v kombinaci s nejmodernější technologií nábytku.

Ambiciózní projekt rekonstrukce bytu dostali na starosti architekti Enrico D. Bona a Elisa Nobile z EDB STUDIO. Tentokrát renovovali byt, který se nachází ve druhém patře řadového bytového domu v srdci pařížské historické čtvrti Le Marais.

Bydlení po šlechticích a řemeslnících

Dnes je sice Le Marais z pohledu zájemců o bydlení o oblíbenou lokalitu, v minulosti ale zase tak slavná nebyla. Původně se totiž na jejím místě nacházela bažina, kterou po vysušení na čas zabrala francouzská šlechta a vystavěla tu své paláce. Později je převzaly nižší vrstvy kupců a řemeslníků a většinou je přestavěli na obyčejnější byty a dílny.

Byt využívá celý půdorys úzkého domu ve čtvrti Le Marais.

Když se minulost potká s budoucností

Bohatá architektonická historie je v Le Marais cítit doslova na každém kroku. Také majitel tohoto bytu usoudil, že by byla velká škoda přijít necitlivými zásahy o unikátní atmosféru místa. Architekti se proto snažili zachovat některé původní rysy interiéru. Zrestaurovali například stropní trámy ze dřeva, velká okna s výhledem do ulice i vápencovou stěnu mezi nimi. Historie a moderna si podávají ruku i v kamenném domku v Itálii.

U velkého sklápěcího stolu se bude jíst, pracovat, možná se na něm dá i dobře ležet. Stejně jako na dalším nábytku ošetřeném nanomateriálem se na něm neusazuje prach.

Nábytek vyrobený z nanotechnologického Fénixu

V minimalisticky zařízeném interiéru se tradiční materiály potkávají s úplně novou technologií. Jde o inovativní materiál Fénix založený na bázi nanotechnologie, z něhož je vyrobená většina nábytku. Má naprosto skvělé vlastnosti, nezůstávají na něm například viditelné otisky, nedrží se na něm prach ani plísně, snadno se udržuje a navíc je extrémně odolný. A to i vůči vodě, takže se hodí do koupelny a kuchyně.

Hlavní slovo má multifunkční box

Z jedinečného materiálu nechali architekti vyrobit na míru multifunkční box, který je středobodem bytu. Z jedné strany nabízí kuchyňský kout se základním vybavením včetně dřezu, varné desky, vestavěné lednice i spižírny.

Minimalistická kuchyň je stejně jako koupelna součástí multifunkčního boxu.

Z druhé strany jsou na boxu připevněné dvě samostatné sklápěcí postele. Pod jedním lůžkem je ještě přidělaná výklopná deska. Ta se dá používat jako jídelní stůl, ale jen když je jedno lůžko ve vertikální poloze. Prostor se dá ušetřit různě. Třeba i chytře řešenou zvýšenou podlahou.

I povlečení na výklopných postelích respektuje decentní barevnost bytu.

Horní část boxu slouží jako úložný prostor. Mezi oběma postelemi zůstal nenápadně schovaný vstup do koupelny, která vyplňuje vnitřní prostor boxu. Místa v ní sice není moc, ale na prosklený sprchový kout, umyvadlo a toaletu to stačilo.

V minikoupelně opticky zvětšuje prostor zrcadlo přes celou šířku stěny.

Chcete si také zařídit originální bydlení?

Chci vědět víc...
Chcete si také zařídit originální bydlení?

Minimalismus a důraz na detaily

Styl zůstal záměrně minimalistický. Neutrální kombinaci bílé a šedé barvy ale zpříjemňuje několik pečlivě vybraných doplňků. Třeba designová židle, zarámovaný plakát nebo originální grafika schovaná za čely postelí, která znázorňuje mapu 20 pařížských obvodů.

Pařížské obvody ve schematickém plánu na zdi – dobrá inspirace i pro váš byt.

Foto: Marco Dapino

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.