Neexistuje lepší reference o schopnostech interiérového designéra než jeho vlastní bydlení. Jenže architektů, kteří by pustili veřejnost do svého privátního prostoru, moc není. Chce to pořádnou dávku odvahy, kterou ale italská designérka Silvia Allori rozhodně má.
Hned na začátku je třeba upozornit, že ačkoliv Silvia od roku 2014 řídí vlastní byznys zaměřený na konzultace v oblasti interiérového stylingu a designu, nežije si nijak nad poměry. Musí si vystačit s garsonkou s dispozicemi 1+1 a rozměry 42 m². Než se Silvia vrhla do vlastního podnikání, pracovala deset let v designérském studiu, které se věnovalo designu spojenému s jídlem. Navrhovala tedy interiéry kaváren nebo připravovala interaktivní instalace. Později se její bývalé studio začalo zajímat také o módní design.

Velká sedačka okolo obývacího pokoje
Hlavně hravě
Zkušenosti nabyté v práci nakonec Silvia zužitkovala i při zařizování vlastního bydlení. Florentský byt ze 70. let minulého století, který už za dobu své existence něco zažil, se rozhodla kompletně zrekonstruovat. Protože ve své profesi často pracuje doma, potřebovala v bytě vytvořit hravé a inspirativní prostředí.

Obývací pokoj propojený s pracovnou
Nechtěla zůstat po celé dny připoutaná k pracovnímu stolu, proto pokoj, v němž tráví nejvíce svého času, uspořádala tak, aby tady mohla neustále popocházet i posedávat. Hlavní obytná část bytu nabízí pouhých 27 m² a plní funkci obývacího pokoje, ložnice i pracovny. Praktické vybavení této univerzální místnosti se tak pro Silvii stalo prioritou číslo jedna.

Stylová sedačka a několik jednoduchých polic s knihami
Mnohoúčelové objekty
Vzhledem k zálibě v podivných a funkčně nejednoznačných objektech, které při svých cestách sama vyhledává v bazarech a anticích, zvolila u sebe doma podobnou strategii. Po obvodu všech stěn místnosti vytvořila zvýšenou platformu s nejednoznačnou funkcí. Jednolité pódium totiž slouží jako úložný prostor, rozkládací postel, sofa i jako další pracovní plocha.

Praktické poličky
Obdobně se Silvia vypořádala také se stěnami. Ty jsou obložené bílými laminátovými deskami, do nichž v několika řadách navrtala díry, kam následně připevnila poličky pro odkládání drobností a uskladnění knih. Do stěny naproti oknům pak ještě vsadila šatní skříň a výklopný pracovní stůl.

Předsíň s netradičním oddělovačem
Izotermická fólie v hlavní roli
V bytě stojí ještě za zmínku průchozí kuchyňka s jídelnou, která propojuje vstupní předsíňku a koupelnu s hlavním pokojem. Protože je tato místnost dost frekventovaná, snažila se Silvia alespoň vizuálně oddělit samotnou kuchyňskou linku od zbytku prostoru. Rozhodla se nakonec přepažit místnost závěsem, jen místo něj použila metalickou izotermickou fólii ve zlaté barvě, která za normálních okolností slouží zcela jinému účelu – je povinnou součástí autolékárničky a tradičně se používá při poskytování první pomoci.

Plánek bytu
Foto: Simone Bossi