Menu

Skvěle zařízený pařížský byt na 11 m²

Inspirace   |   22. 10. 2018   |   Autor: Klára Beščecová

Nově zařízené studio s miniaturní rozlohou 11 m² se řadí mezi nejmenší byty v Paříži. Moderně zařízená garsonka je vlastně ve skutečnosti menší než průměrná česká ložnice pro dva. Přesto se na velmi omezeném prostoru podařilo zařídit plnohodnotný byt s veškerým nezbytným vybavením. A zájemci, kteří se vydají do francouzské metropole, si bydlení v něm mohou vyzkoušet na vlastní kůži.

Hodně žádaná adresa

Útulné jednopokojové studio leží na skvělé pařížské adrese. Desátý městský obvod se nachází na pravém břehu Seiny v těsné blízkosti úplného centra francouzské metropole. Příjemné umístění má nejen v rámci města, ale i uvnitř samotného bytového domu. Situované je do jednoho z nejvyšších pater, odkud se otevírá skvostný výhled na Paříž. Architektonický ateliér Batiik Studio, který navrhl kompletní proměnu bytu, se zaměřil především na praktické rozčlenění prostoru. Centrální místnost zůstala otevřená, její funkce se ale mění. Během dne funguje jako obývací pokoj s pohovkou a odkládacím stolkem. V noci se stolek posune na stranu pohovky, která se rozloží do podoby dvoulůžka, a z konferenčního je rázem stolek noční.

Prakticky využité výklenky

Interiérový design bytu je laděný v duchu minimalismu do světlých odstínů a příjemně zaoblených hran. Designéři se zaměřili na maximální využití každého koutku. A to úplně doslova. První volný koutek vedle postele patří vestavěné skříni, druhý slouží jako rozkládací jídelna a ve třetím je zapuštěná kompaktní kuchyně. Využití výklenků pro zóny vyhrazené pro vaření a stolování má nespornou výhodu v tom, že žádný nábytek ani spotřebiče zbytečně nevyčnívají do místnosti, kde by zabíraly prostor. Kuchyňská nika je přitom plně vybavená dřezem, indukční dvouplotýnkou, lednicí i pečicí troubou. Jídelní koutek ukrývá rozkládací stolek a dvě designové taburetky, které se skladují přímo ve výklenku. Aby se tyto dvě funkční zóny aspoň vizuálně odlišily od zbývající části místnosti, rozhodli se je architekti jasně definovat pomocí zajímavě řešené mozaikové dlažby. Ta naprosto přesně určuje linii mezi prostorem určeným k přípravě a konzumaci jídla a místem, kde se odpočívá.

Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Chci vědět víc...
Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Koupelna skrytá za zrcadlem

Velmi elegantně se v bytě podařilo vyřešit vstup do koupelny. Na první pohled by se mohlo zdát, že v bytě ani žádná koupelna není. To ale není pravda. Vchod do ní totiž při pohledu z hlavní obytné místnosti vypadá jako velké nástěnné zrcadlo, ve skutečnosti to jsou zároveň prosklené koupelnové dveře. Koupelna je opravdu malinká, ale místo na sprchový kout, toaletu a umyvadlo se skříňkou i zrcadlem se v ní našlo. Stěny i podlaha jsou obložené stejnou světle šedou mozaikou, jakou architekti využili i v jídelním a kuchyňském koutku.

Přečtěte si naše triky, jak se zabydlet v malém bytě.

Kouzelný balkón s výhledem na Paříž

Příjemnou součást garsonky, která dostala poetické jméno Marie-Joséphine, představuje venkovní prostor v podobě malého balkónku. I tam se podařilo umístit malé rozkládací posezení se stolkem a židlemi. Vloni dokončené studio má vybavení nachystané pro trvalé obývání. Majitelé ho v tuto chvíli využívají jen sezónně a ve zbylém čase jej pronajímají, takže si ho mohou vyzkoušet i zájemci z řadu turistů. 

Foto: Bertrand Fompeyrine

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.