Interiérový design bytečku o velikosti 30 m² se inspiroval netradičním námětem. Vychází totiž ze znepokojujících výjevů znázorněných na obrazech renesančního umělce Hieronyma Bosche, který nechával na svých plátnech ožít nejtemnější stránky lidské povahy. Prvoplánově líbivý motiv to určitě není, ale ve starém činžovním domě s vysokými stropy funguje velmi dobře a bez pochyby tu vytváří neotřelou atmosféru.
Starý byt dostal nový kabát
Projekt s názvem Oh my Bosch! vznikl v roce 2017 u našich polských sousedů. Pro jeden menší městský byt v centru města Lublin ho navrhlo architektonické studio Home and Wood. Jeho vedoucí architektka Justyna Wasiluk se specializuje na zařizování malometrážních interiérů a pro tento projekt se doslova nadchla.
Jeden chytrý krok zvětšil ložnici, kuchyň i koupelnu
Před architektčiným zásahem se bytové studio rozkládalo pouze na jednom podlaží. Dispozice 1+kk zůstaly zachované, ale vysoké stropy činžáku z 16. století jako bonus dovolily, aby se při úpravách přistavělo mezipatro, které skvěle slouží místo ložnice. Na nově zbudovaném mezaninu vzniklo jednak klidnější místo pro noční odpočinek a zároveň se tím uvolnil prostor pod ním, takže si byt mohl dovolit rozšíření kuchyně i koupelny.
Článek o kouzlech vestavěných pater vás pro tohle snadné řešení nadchne.
Když bytu sluší sytě zelená
Samotné patro na spaní se rozkládá nad koupelnou a kuchyní a vyhlíží do obytné části bytu. Odtud se leze nahoru do mezipatra po černém kovovém žebříku. Mezanin je vybavený sníženým dvoulůžkem, dvěma nočními stolky a vzrostlými rostlinami. Prostor definuje sytá lahvově zelená barva, které se následně přelévá i do zbytku interiéru v podobě masivního pruhu u stropu.
Tmavý zelený odstín se v bytě opakuje i na mnoha dalších místech. V hlavním obytném prostoru se nedá přehlédnout třeba na dvoukřídlých vstupních dveřích nebo na pohovce. Společenská zóna je jinak zařízená střídmě a nechává vyniknout výrazné dekorace, jako jsou polštářky, sošky na parapetu okna, kusový koberec a samozřejmě obrazy.
Dekorace, od kterých neodtrhnete oči
Vstupní část bytu patří zádveří, které se skládá jen ze zavěšeného štendru na oblečení. Vchod pak plynule navazuje na obytný prostor, kde se nachází pohovka, konferenční stolek, krbová kamna a designový odkládací stoleček ve tvaru malého prasátka.
Kuchyně, která něco skrývá a hodně odhaluje
V zadní části bytu leží kuchyňský kout s jídelním zákoutím. Kuchyně se drží čistých linií, nikde nic nevyčnívá. Dokonce i spotřebiče jsou vestavěné a skryté. Horní skříňky díky světlému odstínu odlehčují prostor, spodní úložné prostory jsou vyvedené v dekoru světlého dřeva. Ladí tak s podlahou, kterou pokrývají světlé parkety. Mramorová deska za pracovní linkou opakuje mramor použitý na barovém stolku, který zastupuje jídelní koutek.
Na koupelně se nešetřilo
Z kuchyně se posuvnými dveřmi vchází do koupelny s velkým sprchovým koutem. Dlažba ve sprše opět vsadila na zelenou barvu, umyvadlová skříňka zase kopíruje mramor použitý v kuchyni a zeď za toaletou zdobí obklad ze světlého dřeva. Interiér koupelny zpříjemňuje velké kulaté zrcadlo doplněné o minimalistickou vodovodní baterii a originální závěsné světlo.
Foto: Home and Wood