Menu

Levný minidomek za 16 tisíc korun

Inspirace   |   5. 12. 2017   |   Autor: Klára Beščecová

Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

Fotografka si vysnila zahradní domek

S nápadem na stavbu zahradního domku svépomocí přišla Alla, která je původní profesí fotografka. Patří však také mezi fanoušky malometrážních domků a o tom svém vlastním snila už delší čas. Malé domky mě fascinují tím, že jsou i na tak malém prostoru schopné pojmout všechny nezbytnosti a využít i různý nábytek a další chytré úložné prostory, vysvětluje Alla.

Nadšeně proto brouzdala po internetu, měsíce sbírala inspiraci na Pinterestu a pravidelně sledovala YouTube kanály s informacemi a novinkami o stavění minidomečků. Letos na jaře přitom narazila na designéra Dereka Diedricksena a velice ji zaujal jeho projekt atypického zahradního domku.

Projekt si koupili, zbytek zařídili sami

Oba manžele nadchla hlavně neobvykle malá rozloha domku (stavba se totiž rozkládá na pouhých 7,5 m²) a zkosení do tvaru písmene A. Šikmá střecha je protažená až k zemi a z jedné strany ji lze skoro po celé délce vyklopit, čímž se interiér jako lusknutím prstu propojí s neomezeným venkovním prostorem.

Od Dereka si tedy stavební plány koupili a částečně je i přizpůsobili vlastním představám. Do samotné stavby se už ale pustili na vlastní pěst. Alla totiž zastává názor, že krása stavění svépomocí spočívá v tom, že můžete experimentovat a pracovat s různými materiály vlastníma rukama. A tak oba partneři během léta obětovali tři týdny času a místo dovolené u vody zůstali doma a společně měřili, řezali, zatloukali, natírali a šili.

Moderní upcyklace v praxi

Čím dál častěji užívaný pojem upcyklace znamená proces vytváření něčeho nového z už vyřazených předmětů. A právě na využití upcyklovaných materiálů se Alla s Garrettem při stavbě zaměřili. V praxi to vypadalo tak, že od rodiny a přátel sesbírali různé staré a nepotřebné produkty jako například okna z odepsaného přívěsu, rozebranou dřevěnou podlahu nebo třeba hřebíky, různé desky či střešní krytinu, a dali jim druhou šanci zazářit.

Solárně poháněná chatka za skvělou cenu

Přestože chatka není určena na trvalé bydlení, vybavená není vůbec špatně. Do miniaturního interiéru se nakonec vešly dvě postele, několik poliček a přenosný vařič. Elektřinu zajišťuje solární panel nainstalovaný na střeše.

Uvnitř bohužel nezbylo dostatek místa na vlastní koupelnu, což Alla s Garrettem vyřešili přenosným WC a solární sprchou. Okolní lehce svažitý terén zarovnali pomocí dřevěné plošiny, která funguje jako základ stavby a skvěle slouží jako venkovní terasa.

Díky upcyklovaným materiálům a vlastní práci se celkové náklady na stavbu zastavily na 15 500 Kč. Největším výdajem přitom bylo pořízení solárního panelu.

Foto: Alla Ponomareva 

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.