Loftové byty bývají nejčastěji spojovány s představou rozlehlého a vzdušného bydlení. Může tedy existovat loft, který nemá ani 40 metrů čtverečních? Odpověď zní: „Ano, může! A najdete ho na Manhattanu.“
Z vybydleného bytu vznikl krásný loft
Na začátku celého projektu byl jeden velice malý, starší a slušně vybydlený byt situovaný do šestého patra klasického bytového domu v New Yorku. Původní stav interiérů působil s ohledem na žádanou lokalitu poblíž Central Parku na Manhattanu dost žalostně.
Vzdušný interiér na 39 m²
Úpravu manhattanského miniloftu do obyvatelné podoby dostalo v roce 2012 na povel zkušené studio Spect Harpman Architects, které se pustilo do kompletní rekonstrukce. Malou podlahovou plochu, která v součtu činí jen 39 metrů čtverečních, dostatečně vyvážila výška stropů. Ty díky umístění bytu v nejvyšším podlaží budovy dokonce přesahovaly sedm metrů.
Logické vertikální členění
Architekti se proto rozhodli loft rozčlenit na čtyři výškové úrovně. Do nejnižšího stupně, hned za vstupní dveře do bytu, se bez větších obtíží vešla kompaktní kuchyňka v bílém lesku s vestavěnými spotřebiči i úložnými prostory. Naproti ní leží nenápadná koupelna zařízená nejnezbytnějším vybavením v podobě sprchového koutu, toalety a umyvadla.
Parádní úložiště pod schody
O dva schody výše si autoři projektu vyčlenili dostatek místa pro obývací pokoj včetně pohodlné rohové sedací soupravy. Nezbytnou součást vertikálně členěného interiéru představuje schodiště. Aby architekti uspořili každý potřebný centimetr, rozhodli se schody přitisknout ke stěně. Přímo pod nimi pak vykouzlili neuvěřitelný počet šuplíků, které vyvažují limitovaná množství úložišť v koupelně i v kuchyni.
Schody spojují obývací kout s ložnicí v dalším mezipatře. Zásluhou dřevěné přepážky působí v ní umístěné dvoulůžko dostatečně soukromě, a přitom zůstává po vzoru loftů stále nedělitelnou a neoddělenou součástí celku bytu.
Soukromá zahrada na střeše
Z ložnice vede vzhůru ještě jedno další schodiště. Opět pod ním vznikl praktický úložný prostor. Schody tentokrát stoupají k venkovní terase, která představuje nejvyšší úroveň bytu. Dveře na terasu i celá s nimi sousedící stěna jsou prosklené, takže interiér zalívají příjemnou dávkou denního světla.
Mimo vchodu, dveří do koupelny a vstupu na terasu nejsou uvnitř bytu žádné interiérové dveře, které by oddělovaly jednotlivé místnosti. Pocit otevřeného a vzdušného prostoru je i díky jejich absenci téměř dokonalý. Architekti evidentně promysleli každý centimetr bytu do posledního detailu a především jejich zásluhou se v mikroloftu bydlí opravdu pohodlně.
Foto: Spect Harpman Architects