Menu

Minimalistický duch Vánoc aneb svátky v harmonii

Poradna   |   18. 12. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Konzum a materialismus? Ne, raději minimalismus. Tradice k Vánocům patří, není však nutné lpět na nich za každou cenu. Jde to i jinak. Pomaleji, ohleduplněji. S menší zátěží pro naši planetu, peněženku i nervový systém. To vše, aniž by vánoční svátky ztratily své kouzlo.

V klidu, ohleduplně a přitom se spoustou radosti. I takové mohou být vaše svátky.

Čím více cukroví, tím lépe, A bramborového salátu také pro jistotu několik druhů. Řízky? Kuřecí i vepřové. A stromeček nejméně dvoumetrový! Stres, přejídání, velké finanční výdaje a spousta zbytků a odpadu k závěru roku už tak nějak patří. To ale nemusí platit pro vás. Pojďme se inspirovat, jak oslavit Vánoce v minimalistickém stylu.

Stromečky, co mají budoucnost

Pro mnohé dominanta Vánoc. Ozdoba obývacího pokoje. Ale taky věc na jedno použití. Pokud vás také bolí představa dosloužilých stromků vršících se u popelnic už na první svátek vánoční, máte několik alternativ. O své tipy se s námi podělil Ondřej, novinář, který se věnuje přírodě a ekologii.

„Svátky slavíme s přítelkyní doma jen ve dvou, nemáme děti, takže Vánoce míváme vždycky skromné. Udržitelně se snažíme žít po celý rok, i když do zero waste domácnosti máme pořád daleko. Stromek si většinou pořizujeme v květináči, abychom ho mohli na jaře zasadit.“

Doplňuje, že možnost pořídit si stromeček, který nečeká konec ve sběrném dvoře, poskytuje třeba projekt Lesy hl. m. Prahy Vánoční jedlička s budoucností. Za symbolickou cenu 100 korun nabízí letos 2000 jedlí bělokorých. Vzhledově možná nesplňují představy o dokonalém vánočním stromku, ale jsou živé a při správné péči vydrží živé v domácích podmínkách až do března, kdy bude možné je společně zasadit v Kunratickém lese.

„Po letošním náročném roce jsme se rozhodli šetřit nejen životní prostředí, ale i finance, a tak plánujeme takovou odlehčenou verzi Vánoc. Stromeček si tedy nejspíš namalujeme na větší papír a nalepíme na okno nebo na zeď. Myslím, že bychom si ale klidně vystačili třeba s pár větvemi ve váze.“

Existují také půjčovny stromků v květináči. Například Půjčovna stromků nabízí půjčení na 14 dní s dovážkou i odvozem v Praze a okolí. Pronájem vyjde na 800–900 korun.

Stará japonská technika upcyklace rozbitého nádobí zlatem kintsugi vás chytí za srdce.

Vánoce na talíři

Štědrovečerní tabule už dávno není jen o kapru a řízcích. Plnohodnotná může být i bez masa. Své o tom ví Anita, která je veganka a myšlenky minimalismu aplikuje v životě už několik let.

„K večeři jím veganskou verzi bramborového salátu a nějakou alternativu smaženého kapra, např. minulý rok jsem měla smažené celerové řízky à la ryba a zbytek rodiny si je dal taky. Sice nejsou vegani, ale mají rádi veganské jídlo a nijak netrvají na tom, jíst na Vánoce kapra. Pro návštěvy pak připravuji zdravé občerstvení ze surovin, které doma mám běžně. Cukroví většinou nepeču, a když ano, tak max. 1–2 druhy a jen tak na chuť v malém množství.“

Po vánočních svátcích, kterým v mnoha domácnostech předcházejí velkolepé přípravy a nákupy, často zbývá v domácnostech velké množství jídla, zejména cukroví. To je možné donést například potravinovým bankám či charitám, které vše rozdají mezi potřebné. Anita také doporučuje využít projektu Veřejných lednic nebo zbytky nabídnout v některé facebookové skupině určené ke sdílení jídla a potravin.

Ekologická lekce balení

„Nejdřív mi připadalo, že se bez obalu na dárky na Vánoce neobejdu,“ svěřuje se Ondřej. „Pak mi ale došlo, že je to hrozně jednoduché. Nemusím se ho úplně vzdát, jen k němu musím přistupovat jinak. Způsobů, jak se s balením dárků ekologicky vypořádat, je několik. Mně se nejvíc osvědčilo schovávat dárky do obalů, které jdou použít několikrát – tašky, krabičky.“

Dodává, že využít lze ale i běžný papír, nejlépe neutrální, bez vánočních motivů. „U nás v rodině je běžné s papírem při rozbalování naložit šetrně a uchovat ho k dalšímu použití.“ Další variantou jsou látkové sáčky či pokrývky. V ideálním případě i obal může být součástí dárku, zabalíte-li ho třeba do šátku, utěrky nebo bavlněného pytlíku.

Peníze, které letos na svátky ušetříte, můžou přistát třeba na spořicím účtu.

Chci vědět víc...
Peníze, které letos na svátky ušetříte, můžou přistát třeba na spořicím účtu.

Dárky s dobrou karmou

Eco-friendly obaly bychom měli, ale co do nich, pokud i při výběru dárků chceme ctít hodnoty udržitelnosti?

„Stále populárnějším se stává darovat zážitky, ať už je to třeba poukaz na masáž, večeře v restauraci, vstup do muzea či galerie, lístky do kina, do divadla, nebo třeba nějaký kurz. Dobrým tipem je předplatné online služby či mobilní aplikace, kterou dotyčný používá. Pokud víme, že s tím obdarovávaný nemá problém, můžeme darovat také dárek z druhé ruky,“ radí Anita.

Dekorace mohou být třeba z loňského balicího papíru. Víme, jak na to! 

Pro pořízení potravin i dárků platí, že je vždy lepší shánět je u malých prodejců, podporovat lokální výrobce a naopak omezit nákupy u velkých korporací. Odměnou vám bude vyšší kvalita, originalita a radost z toho, že jste někomu pomohli. I o tom Vánoce jsou. Jak jinak dárkem pomoci tam, kde je potřeba, doplňuje Anita:

„Člověk v tísni realizuje projekt Skutečný dárek, jehož prostřednictvím můžete obdarovat své blízké a zároveň pomoci potřebným v ČR i ve světě. Po zakoupení dárku obdržíte certifikát, který dáte tomu člověku, kterého tímto dárkem obdarováváte. Prostřednictvím organizace Prales dětem zase můžete pro někoho zakoupit kus deštného pralesa na Sumatře a zachránit ho tak před deforestací a přeměnou na plantáž.“

Foto: Photo by Annie Spratt on Unsplash

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.