Menu

Ministudio celé v bílém

Inspirace   |   23. 10. 2017   |   Autor: Klára Beščecová

Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.

bílý byt

Atypický městský byt

Designér Yael Perry navrhl v letošním roce originální interiér atypicky tvarovaného bytu v centru druhého největšího izraelského města. Studio o rozloze 42 m² vzniklo jako prázdninové útočiště pro mladou rodinu, která si domů ráda zve hosty, cení si otevřeného prostoru a fandí modernímu designu. Když si majitelé byt pořídili, jeho stav neodpovídal jejich představám. Designér si musel poradit s protáhlým interiérem, v němž jsou jednotlivé obytné zóny naskládané těsně za sebou. Jen samotná společenská zóna měří na délku dokonce 11 metrů. Renovace byla rozhodně na místě. V původním interiéru totiž chyběly úložné prostory, především šatník v ložnici. Ani malinká koupelna nesplňovala představy manželů a potřebovala zvětšit.

  bílý byt

Místnosti pěkně v řadě za sebou

Úzký a dlouhý půdorys přiměl autora návrhu rekonstrukce k volbě minimalistického stylu. Jeho záměrem bylo vytvoření originálního estetického dojmu a hlavně příjemně obyvatelného bytu s dostatkem prostoru a denního světla. Vsadil tak hlavně na bílou barvu, která zdobí nejenom všechny stěny, ale také nábytek a dokonce i parkety. Vstupními dveřmi se vchází do předsíňky, kde za posuvnou stěnou zbylo dostatek místa pro nový šatník.

bílý byt

V koupelně se bouralo

Rovnou z předsíně vstoupíte do koupelny se sprchovým koutem a toaletou. Tady designér rozhodl o stržení všech vnitřních příček. Koupelnu pak zvětšil a lépe v ní umístil dveře, které nově nejsou přímo naproti hlavnímu vchodu do bytu.

bílý byt

Kuchyně v elegantním stylu

Za koupelnou následuje kuchyně, která věrně kopíruje geometrii i styl bytu. Je tedy jednoduchá, lineární a bílá. Bez přerušení se přelévá v obývací pokoj, který majitelé užívají i jako jídelnu. Rozhodli se totiž, že si své letní sídlo částečně vybaví vlastním, už dříve pořízeným nábytkem. Řeč je hlavně o kulatém designovém stolu a židlích. Stůl je poměrně robustní a židle dostatečně pohodlné, aby mohly sloužit jako spojená společenská i jídelní zóna. Poslední místností je ložnice, kterou od obýváku nedělí klasická zeď, ale velká šatní skříň. Využitelná je z obou stran. V ložnici funguje jako prostorná šatna a v obývacím pokoji je do ní namontovaná televizní obrazovka, takže nikde neruší žádné neestetické kabely.

bílý byt

Nezapomenout na detail

Co je pro tento interiér extrémně důležité, to jsou doplňky. Barevné akcenty, živé květiny, designové dekorace a hlavně hra s černou barvou, která je v bytě vidět třeba na nádobí nebo v podobě květináčů, trojnožek a větších spotřebičů, jako je integrovaná trouba, dodávají celému stylu na živosti a eleganci. A to i přesto, že jde o naprosté maličkosti.

bílý byt

Foto: Itay Benit

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.