Jak si poradil mladý muzikantský pár, který měl sice omezený rozpočet, ale také touhu bydlet v centru města a odvahu zkusit investovat do nemovitosti s opravdu malou rozlohou? Výsledek dopadl překvapivě dobře, ale pozor, není to nic pro lidi, kteří trpí klaustrofobií.
Úspora místa rovná se úspora peněz
Když se dvojice houslistů v roce 2013 rozhodla pro společné bydlení, oba tušili, že hledání cenově únosného bydlení v centru Paříže nebude lehký úkol. Žádný z nabízených podnájmů jim nevyhovoval, tak se místo přemrštěného nájmu rozhodli pro koupi vlastního bytu. Ani ten nebyl po všech stránkách ideální.
Nabízel totiž pouze 12 m² a aby toho nebylo málo, tak do něj v době koupě ani nebyla zavedena elektřina. Na české poměry to sice zní dost šíleně, ale Pařížané jsou známí tím, že se jejich společenský život většinou odehrává mimo jejich domovy. S přáteli často vyrážejí do kaváren a restaurací, takže v bytě netráví tolik času. Vystačí si díky tomu s minimem prostoru.
Zvýšené patro jako osvědčený trik s prostorem
Mladý pár si na zařizování tak malé garsonky sám netroufal. Na pomoc si přizval zkušenou architektku Julie Nabucet, která má s návrhy malých bytů řadu zkušeností. Využila proto své osvědčené triky a v bytě vytvořila lehce vyvýšené patro. Na něj umístila slušně vybavenou kuchyňku s varnou deskou, dřezem a mikrovlnkou. Pod kuchyňskou platformou pak vzniklo místo pro uložení postele, která při částečném vysunutí přes den poslouží jako gauč.
Kuchyňka pro dva
Denní světlo vpouští do interiéru jedno jediné okno. Aby kuchyně nepůsobila příliš temně, zvolila architektka pro předěl kuchyňské a obývací části sadu na sobě naskládaných dřevěných boxíků, které jsou vzdušnější než jednolitá stěna. Kromě optického přepažení navíc boxy fungují jako kuchyňské skříňky. Ty části, které jsou otočeny směrem do společenského prostoru, lze zase využít jako malé knihovničky.
Na koupelnu zbyly je 2 m²!
Největším oříškem byla koupelna, na níž zbyly pouhé 2 m². Není tu nic víc než sprcha se závěsem a toaleta. Dokonce i umyvadlo musela architektka umístit před vstup do koupelny. Šlo sice o nouzové řešení, výsledek ale není zase tak zlý. Umyvadlo totiž navazuje na kuchyňskou linku, což bylo praktické kvůli vodě a odpadu. Improvizovanou umývárnu odděluje dřevěná zástěna, takže majitelé nemají dojem, že si čistí zuby přímo v kuchyni.
Ke spokojenosti někdy stačí i málo
Takto vybavený byt na přespání bohatě stačí. Sprcha funguje a rychlý oběd si tu dvojice připraví také bez problémů a po pravdě řečeno, nic víc mladí a zamilovaní Pařížané ke spokojenému bydlení zatím ani nepotřebují.
Foto: Sylvie Durand