Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.
Sázka na malometrážní bydlení
Celý podnik odstartovala nadějná designérka Gina zhruba před rokem, když společně se svým švagrem Jasonem, zkušeným stavebníkem s patnáctiletou praxí v oboru, navrhla a následně i postavila mobilní domeček Millennial. V průběhu stavby přiložil ruku k dílu i zbytek rodiny a spolupráce začala všechny příbuzné bavit natolik, že se pustili do rodinného byznysu. Rozhodně přišlo vhod, že Ginina sestra Amy měla zkušenosti z managementu a rodiče Ian a Diane zase řadu let sami podnikali, takže bez potíží zvládli poradit se založením a vedením firmy.
Soběstačný obytný přívěs na kolech i minidům s pevnými základy
Takhle přirozeně vznikla společnost Build Tiny z Nového Zélandu, která se zaměřuje na kompletní dodávku praktických, útulných a cenově dostupných minidomků. V tuto chvíli nabízí dvě varianty obytných jednotek s názvy Boomer a Millennial. Obě verze je možné připojit na existující inženýrské sítě na vlastním pozemku, ale zvládají fungovat i úplně soběstačně jako obytný přívěs. K vybavení plně mobilního typu patří i podvozek pro připojení za auto, solární panely, vodní nádrže nebo kompostovací eko-toaleta.
Vzdušné minibydlení v loftovém stylu
Prototyp domku Millennial nabízí podlahovou plochu velkou 17 m². Díky výšce 4,2 m se Gině podařilo do interiéru vtěsnat dokonce dvě mezipatra, a to do jeho přední i zadní části. Přední loftová oblast slouží jako pracovna. Nechybí tu kancelářský stůl, pohodlná židle ani spousta přirozeného světla, které sem vniká okny hned ze dvou stran. Tento prostor mohou majitelé příležitostně využívat i jako spací patro pro hosty.
Praktické schodiště bez překážení
Protilehlé mezipatro v zadní části přívěsu slouží jako trvalá ložnice s manželským dvoulůžkem. Přístup sem zprostředkovává originální zasouvací schodiště, které Gina tvarovala tak, aby dokonale zapadlo do nábytkové stěny s úložnými prostory a poličkami pod mezipatrem.
Koupelna se sprchou i pračkou
Zbylý prostor pod mezaninem vyplňuje koupelna. Vešel se sem sprchový kout, umyvadlo i pračka. Samozřejmostí jsou i skříňky na ručníky a kosmetiku. Pro mobilní verzi domku je určená kompostovací toaleta, kterou lze v případě, že bude domek napojen na obecní vodu i odpad, nahradit klasickým splachovacím typem.
Místo obýváku závěsná houpačka
Střed domku hraje roli vzdušné společenské místnosti. Obě její stěny jsou prosklené díky dvěma francouzským oknům umístěným proti sobě. Jakmile jsou okna otevřená, vznikne v interiéru dostatek volného místa, aby se do centrální zóny dala dokonce zavěsit houpačka.
Kuchyně připravená i na náročnější vaření
Zbylý prostor je vyhrazen kuchyni. Žádné polní podmínky tu ale nečekejte. Místo pro přípravu jídla je vybavené opravdu kvalitně, nechybí dvouplotýnkový vařič, trouba na pečení, dřez, lednice kombinovaná s mrazákem i spousta skříněk. Na skladovacích prostorech si Gina zakládá. Uvnitř domku navýšila úložnou kapacitu pomocí velkého skladiště schovaného pod výklopnou podlahou a další úložiště vytvořila ve venkovní skladovací skříni.
Mobilní bydlení pod milion korun
Cena minidomečku se odvíjí od stadia jeho dokončení a začíná na 885 000 Kč. Na výběr jsou dvě možnosti. Může být dodaný buď kompletně vybavený, nebo ve fázi před dokončením, což nechává volnou ruku DIY nadšencům.
Foto: Jemma Wells Photography