Jednoduché a kompaktní minidomky jsou poslední dobou v kurzu. Montované modely nevyžadují složité úpravy pozemku, zdlouhavé papírování ani základovou desku. Pořízení takového domu je proto snadné – objednáte, a během několika dnů spokojeně bydlíte.
Srbské studio Salt & Water se obvykle zaměřuje na navrhování luxusních interiérů lodí, jachet nebo dokonce celých hotelů na vodě, tentokrát ale přišlo s projektem určeným pro souš. Jedná se o mobilní domeček ze dřeva o užitné ploše 20 m², který však vevnitř působí překvapivě prostorně.
Na trvalé bydlení i přechodné užívání
Všechny projekty, na nichž se Salt & Water podílejí, dbají na co největší pohodlí pro ty, kdo je využívají. Této zásady se drželi i autoři návrhu mobilního domku. Maximálního komfortu na minimálním prostoru se jim podařilo dosáhnout účelným zařízením interiéru a šikovným využitím prostoru. Dřevostavbu studio od samého počátku chápalo jako víceúčelovou konstrukci, která zvládne zastat úlohu plnohodnotné domácnosti. Vzhledem k malým rozměrům domu ateliér ovšem počítal i s jeho přechodným používáním. Třeba ve stylu letní chatky, zahradního domku nebo odděleného prostoru pro ubytovávání návštěv.
Otevřený koncept
Jednoduchý půdorys domku má tvar obdélníku. Hlavní obytný prostor leží v přízemí a jeho centrum patří rovným dílem obývacímu, jídelnímu a kuchyňskému koutku. Na stejné výškové úrovni se nachází ještě koupelna se sprchovým koutem a toaletou. Vedle ní se ukrývá malinkaté skladiště, které je dostupné pouze zvenku a má sloužit pro skladování zahradního nábytku i dalšího sezónního vybavení. Nad skladiště a koupelnu se díky zvýšenému stropu bez problému vešlo mezipatro pro spaní, dostupné po kovovém žebříku. Celou jeho plochu vyplňuje pohodlné dvoulůžko a několik skříněk.
Krásná i praktická terasa
Do domku se vchází přes venkovní terasu, pevně a neoddělitelně spojenou s celým objektem. Její úloha je hned dvojí. V první řadě má za úkol nenásilně propojovat venkovní prostor s interiérem. Za pěkného počasí totiž není nic jednoduššího, než odsunout francouzská okna, a tím si zvětšit podlahovou plochu domku téměř na dvojnásobek. Terasa má totiž přes 16 m².
Druhá její úloha je o poznání praktičtějšího rázu. Dřevěnou plošinu terasy lze totiž zdvihnout obdobně jako padací most, a tím zakrýt celou čelní stranu domu a objekt zazimovat. Prosklenou, a tudíž i nejexponovanější stěnu pak sklopená terasa chrání před nepříznivými venkovními vlivy i případnými zloději.
Konečnou cenu autoři projektu, který zatím zůstává ve fázi konceptu, neuvádějí. Už ale sestavují čekací listinu a první zájemci se mohou začít těšit na svou kompaktní dřevostavbu. Pro více informací o projektu můžete kontaktovat přímo studio Salt & Water (saltandwater.rs/contact/).
Foto: Salt & Water