Hodně výrazné bydlení v centru Bukurešti si letos pořídil umělecky založený pár z Rumunska. Ona je grafička, on si zase oblíbil DIY projekty. Do úprav svého harmonického domova, který se nachází v budově z počátku 20. století, se pustili s nadšením a promítli do něho své výtvarné ambice, zručnost i důraz na detail.

Nástěnná malba přes celou stěnu
Bytu vládne malba přes celou stěnu
Nástěnné malby mají letitou historii. Vždyť se řadí k těm úplně nejstarším výtvarným technikám, jimiž prosluly i z hodin dějepisu dobře známé jeskyně Altamira a Lascaux. To ale neznamená, že by nástěnné dekorace byly dávno passé. To, že podobná výzdoba frčí i v jedenadvacátém století, potvrzuje i tento moderní bukurešťský byt.
Autorkou návrhu originálního a nepřehlédnutelného potisku, který v bytě vytváří parádní artovou atmosféru a zároveň demonstruje osobitost svých obyvatel, je samotná majitelka. Velkoformátovou tapetu nechala umístit hned ke vchodu do bytu, odkud se vine celou vstupní chodbou, kde se její efekt ještě násobí odrazem v zrcadlech na šatní skříni. Vidět je dokonce i z obývacího pokoje a jídelny.

Dřevěné konferenční stolky u velké pohovky
Dřevěné konferenční stolky vyrobil pán domu
Do utváření vizuální podoby bytu se zapojila i mužská polovina kreativního páru. Majitel bytu se zálibou v DIY projektech do obýváku vlastnoručně vyrobil dva konferenční stolky ze dřeva, které pro tento účel vysychalo celých šest měsíců, a vzal si na starost i výrobu poličkové knihovny.
Obývací pokoj odkazuje prostřednictvím stěny z betonu na industriální design. Ten totiž dává vyniknout uměleckým doplňkům. Hravě designéři vyřešili také vinotéku, kterou umístili na pomezí obýváku, jídelny a kuchyně. V podstatě jde o několik děr do zdi. Jednoduché a efektní! A v rohu za jídelním stolem jim nakonec ještě zbyl prázdný koutek pro zřízení útulné domácí pracovničky.

Prosvětlený dřevěný interiér
Pustit světlo dovnitř
O zbylé prostory bytu 2+kk se dvěma koupelnami se postaralo Studio3+. Hlavním úkolem designérů se stala úprava dispozic bytu, aby co nejlépe odpovídal potřebám mladého páru a aby se do interiéru dostalo co nejvíce denního světla. Designéři proto z bývalé koupelny udělali kuchyňku. Nebyl to žádný velký problém, protože mohli použít už hotové rozvody vody a odpadu. Novou kuchyň otevřeli směrem do jídelny a společenské zóny, čímž se byt rozjasnil. Dojem z dřevěné kuchyňské linky skvěle pozvedá sytě žlutá digestoř ve tvaru krychle.

Otevřená kuchyň
Ložnice propojená s chodbou
Druhý větší zásah představovalo přesunutí vstupu do ložnice z jedné strany obývacího pokoje na druhou. Dveře do ložnice nyní plynule navazují na vstupní chodbu. V ložnici pro změnu zaujmou netradičně řešená svítidla. Místo klasických lampiček na nočním stolku tu po obou stranách postele visí ze stropu úzké lampy. Spínač mají majitelé samozřejmě po ruce.

Zajímavá postel
Foto: Cosmin Dragomir