Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.
Pohodlí v podkroví
Jistým druhem znovuzrození si prošlo podkrovní studio, které se v roce 2014 dostalo pod ruku designérce Olze Alekseev z ateliéru Black & Milk. Minibyt se nachází v nejvyšším patře 150 let starého bytového domu a rekonstrukci už opravdu potřeboval. Velikostí tenhle prostor sice zrovna nevyniká, celková podlahová plocha dává dohromady pouhých 25 m², ale umístění není vůbec špatné. Do podkroví vniká hodně přirozeného světla, a okna jsou navíc orientovaná do klidného zadního dvora.
30 let bez rekonstrukce
Designérka dostala za úkol upravit dispozice interiéru, navrhnout novou kuchyň i koupelnu a vybavit byt vhodným nábytkem a ladícími dekoracemi. Začala od nejrazantnějších kroků, a tím bylo odstranění starých příček, předělání nevyhovujících instalací a zmenšení kuchyňské zóny. „Byt byl opravdu malinký a za posledních třicet let se ho nikdo ani nedotknul, byla to ruina,“ hodnotí původní stav bytu Olga.
V hlavní roli multifunkční nábytek
Nové dispozice odpovídají rozložení místností na 1+1. Hlavní pokoj je víceúčelový, spojuje obývák s jídelnou, ložnicí a pracovnou. Aby se do tak malého prostoru vešlo všechno nezbytné, musela Olga velmi pečlivě volit všechny kousky nábytku.
Rozložte a složte, co se dá
Hodně místa ušetří rozkládací pohovka. Ve složené poloze je lineární, ale při rozložení může být i rohová. Přes ni se v noci sklápí dvoulůžková postel, která během dne odpočívá nenápadně uložená u stěny za gaučem.
Rozkládací je také jídelní stůl, kolem něhož se v maximální poloze usadí i šest osob. O sezení u stolu se starají polstrovaná sedátka, která je možné minimalizovat do tvaru kostky a použít třeba jako podnožku nebo sedátko v pracovním koutku. Ten se ukrývá za zrcadlovou stěnou a kromě stolu nabízí i několik nástěnných poliček.
Luxusní kuchyně za únosné náklady
Kuchyňku designérka zachovala jako samostatnou místnost. Od hlavního pokoje ji oddělila posuvnými dveřmi. Její vybavení je připravené i na náročnější vaření pro početnější společnost. Čistého a luxusního vzhledu tu Olga dosáhla pomocí porcelánových dlaždiček v dekoru mramoru, které se dají oproti originálu pořídit za zlomek ceny a přitom neudělají ostudu.
Minimalisticky laděná kompaktní koupelna
Poslední místností bytu je koupelna vybavená kompaktní závěsnou toaletou, umyvadlem a sprchovým koutem. Ten není klasicky čtvercový, ale zkosený do prostorově úspornějšího víceúhelníku: „Tento tvar se sem perfektně hodí, protože mnohem méně překáží v prostoru, a navíc působí minimalisticky, což místnosti dokonale sedlo,“ vysvětluje designérka.
Vintage radiátor jako skvělý detail
Celkový styl bytu je přizpůsobený životnímu stylu pracovně vytížené ženy. Převažují světlé odstíny doplněné o barevné akcenty na textiliích. Pěkně se podařilo zužitkovat i část původního vybavení. V oknech například zůstaly původní rámy, které jsou nově natřené načerno. Na svém místě zůstal i vintage radiátor oživený pomocí metalicky zlatavé barvy.