Pařezová chaloupka, Herní krajina Pecka nebo pražská kavárna EMA. Co mají tato tři místa společného? Všechna vznikla, alespoň papírově, v ateliéru Molo architekti. Sdružení čtyř kamarádů se specializuje na dřevěné rodinné domky a při navrhování bere ohledy na prostředí, do kterého má být stavba zasazená.
Vytvářet kvalitní životní prostor a projektování vnímat jako kreativní řešení problému. To jsou hlavní zásady ateliéru Molo architekti, který je spojen především s originálními a střídmými dřevostavbami. Nejznámější z nich je Pařezová chaloupka, jež letos vyhrála v anketě Dřevěná stavba roku, kterou pořádá Nadace dřevo pro život.
Sdružení Molo architekti založila v roce 2008 čtveřice kamarádů z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Patrik Zamazal, Tereza Kučerová, Pavel Griz a Mária Horecká Nalevanková. Později se k nim přidali ještě Jindřich Mrkva a Václav Novák. Společně mění zažité představy o rodinném bydlení a navrhují stavby, které ladí s okolní krajinou.
Dřevěná stopa po celé republice
Právě v rodinných domech tkví těžiště práce pražského ateliéru. Minimalistické dřevostavby s velkými okny najdeme po celé České republice, mimo jiné v Brandýse nad Orlicí, Brdech nebo Dobrušce. Sekundární část portfolia tvoří rekreační objekty a veřejná prostranství nebo stavby pro školství a zdravotnictví.
Všechny však mají společný důraz na propojení interiéru s exteriérem, lehké konstrukce a přirozené zasazení do přírody i městské struktury. Častými prvky jsou potom prosklené stěny a ploché střechy.
I krajina má svoji paměť
Oceněná Pařezová chaloupka, kterou navrhli Pavel Griz a Patrik Zamazal, je právem jednou z dominant portfolia ateliéru Molo architekti. Za pomoci stavební firmy Josefa Novotného vyrostla prosvětlená a skromná dřevostavba na samotě v Malé Zdobnici, která se nachází v Orlických horách. Navzdory pohádkovému názvu domu se jedná o místo s temnou minulostí.
„Před 70 lety zde stávala chalupa, která byla po válce násilně opuštěna. Na místě zbyly do dnešní doby pouze kamenné základy a vzrostlé jasany, jež chalupu obklopovaly. Protože jsme chtěli paměť krajiny zachovat, navrhli jsme zde chalupu. Stavbu velmi prostou s jedinou myšlenkou – žít spolu a žít v krajině (přírodě),“ prozradili autoři pro Nadaci dřevo pro život.
Sklouznete se z kostry jelena nebo projdete útrobami rysa
Dalším výrazným počinem, který má na svědomí Tereza Kučerová ve spolupráci s Matějem Hájkem z umělecké skupiny Ztohoven, je herní krajina Pecka ve Velké Úpě jen pár stovek metrů od horských chat Portášky. Pecka byla dokončena v roce 2018 a nabízí návštěvníkům setkání se zvířecími obyvateli Krkonoš, a to prostřednictvím dřevěných interaktivních soch a objektů umístěných ve výšce 1062 nad mořem.
Herní krajina má motivovat rodiče s dětmi, aby strávili čas v lese. Obohacený o poučné i zábavné prvky. Zástupci krkonošské fauny zhotovení v nadživotní velikosti ze sibiřského modřínu jsou decentně umístěni do chráněné oblasti národního parku. Najdeme zde mloka, rysa, zmiji, pavouka nebo jelena, vždy doprovozené informačním panelem s populárně naučným obsahem.
Na šálek kávy s Molo architekty
Repasované školní židličky, dlouhý dřevěný pult, bílý interiér a podlaha s betonovou stěrkou. Pražský espresso bar EMA zná asi každý kávomilec. Ne všichni ale tuší, že také interiér této kavárny v blízkosti Masarykova nádraží mají na svědomí Molo architekti, konkrétně Pavel Griz ve spolupráci s Lucií Trnkovou.
Kromě bezmála sedm metrů dlouhého barového pultu zaujme příchozí schodiště vedoucí do druhého patra, kde se nachází toalety a zázemí pro personál. Stoly a barový pult jsou vyrobené z modřínu, regály, konstrukce schodů a čelo baru z lakovaného ocelového plechu.
Foto: moloarchitekti.cz