Menu

Může být katastrofické myšlení užitečné?

Poradna   |   30. 4. 2018   |   Autor: Rudolf Král

Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Rozumná míra katastrofického myšlení nám může být k užitku. Zvlášť, když půjde spíše o rozpoznání a zhodnocení rizik a nebudeme při něm propadat strachu či depresím. Vyplatí se mít přehled o tom, co se nám osobně nebo naší domácnosti může stát a mít v záloze nějaké volné peníze, jež nám pomohou případný problém vyřešit.

Je vaše finanční rezerva dost velká?

Podle průzkumu pro Českou bankovní asociaci mají u nás nějakou finanční rezervu tři pětiny dotazovaných. Jenže, jak by na tom tihle lidé byli, kdyby přišli o zdroj svých příjmů? Průzkum říká, že jen každý osmý by s našetřenými penězi vyžil šest měsíců, což není vůbec dobrý výsledek. Máte představu, jak byste na tom v takové situaci byli vy?

Neočekávané výdaje přijdou na každou domácnost

S tím, že vám dříve nebo později odejdou elektrospotřebiče, kuchyňská linka bude potřebovat vyměnit a parkety zbrousit, se prostě musí počítat. Kdybychom jenom prostě sčítali všechny potřeby, na něž bychom měli mít podle různých doporučení naspořeno, nutně bychom dospěli k částce o hodně přesahující naše možnosti. Na všechno se prostě naspořit nedá, to ale vůbec neznamená, že bychom neměli spořit vůbec. Důležité je začít a vědět, že co si teď pomyslně odtrhnu od úst, to mi později může přijít velmi vhod. Odůvodnění odkladu, že začnu, až to bude výhodné, není na místě. Ten, kdo začátek odkládá, zpravidla nezačne nikdy a nic nenaspoří.

Spořte s podporu státu

Pokud se rozhodnete pro pravidelné spoření, vyplatí se nechat si od státu něco do kasičky přisypat v podobě státní podpory. Produkty, jež to umožňují, jsou dva – stavební spoření a doplňkové penzijní spoření. Pokud chcete vědět víc, tak mrkněte sem. A proč?

Máte vyhlédnutý byt? Víme, na kolik vás vyjde hypotéka


Chci vědět víc...
Máte vyhlédnutý byt? Víme, na kolik vás vyjde hypotéka


 

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.