Menu

Na návštěvě u Báry: plody městské džungle

Inspirace   |   24. 7. 2020   |   Autor: Pavlína Jelínková

Může se za dveřmi bytu v novostavbě na pražské periferii skrývat pulzující prostor plný života i oáza klidu zároveň? Může! O tom jsme se přesvědčili na návštěvě u Báry, kterou možná znáte z jejího blogu Hometure. Když se před čtyřmi lety stěhovala do slunného 2+kk, který ji kromě polohy a velkého balkónu oslovil i netradičním půdorysem, neměla ještě moc vlastního vybavení. Vybavit holobyt v novostavbě jí tedy trvalo nějaký čas, během kterého ale měla čas ujasnit si svůj srdeční styl.

Každý si tady najde koutek, do kterého se bezhlavě zamiluje.

Nemusela tak zbytečně investovat do vybavení, které by později musela nějak zásadně měnit. Oblíbila si hlavně skandinávský styl, ale jak sama říká, domov, který společně s manželem a dvěma psy tvoří, se skládá z jejich vlastního osobitého mixu Skandinávie, boho stylu, vintage kousků, přírodních materiálů a spousty rostlin, které harmonicky prostupují jejich rodinnou džungli. Pokud jde o nábytek, své místo tu má jak sektorový nábytek, tak bazarové/antik kousky společně s designovými kousky a nábytkem na míru. Báru prostě baví vytvářet kontrasty, které spolu ladí.

Pamatujete, kdo ještě bydlel u svých rostlin?

Devět stěn je akorát

Bílá lavice v jídelním koutě podle Bářina návrhu je jasným důkazem, že na vysněné kousky se nemusí spěchat, vyplatí se dobře si je promyslet.

Jak už jsme se v úvodu zmínili, Bára se do svého bytu zamilovala na první pohled hned z několika důvodů. Velký balkón a to, že to mají fenky Aisha (splývá se sedačkou na obrázku) a Bora (toho času na návštěvě u babičky) blízko do lesa, je jasná priorita. Báru ovšem uchvátil i atypický půdorys bytu. Kuchyně společně s obývákem tvoří devítistěn, což je z pohledu bytového designu trochu výzva. Báře se ale povedlo využít každý kout a vytvořit prostor, kde je radost žít.

Plynové ohniště s 10% slevou pro každou zálesáckou duši lapenou ve městě

Chci vědět víc...
Plynové ohniště s 10% slevou pro každou zálesáckou duši lapenou ve městě

Usnout v hlubokém tichém lese

Oáza klidu, ve které by si chtěl na chvíli zdřímnout každý.

Klidná a v zelených tónech zařízená ložnice jako by se celá rozkládala v jiném časoprostoru. Tlumené barvy a přírodní materiály ve vás vyvolávají touhy zdřímnout si v hlubokém tichém lese. Bára sama říká, že ji těší reakce návštěv či úplně neznámých lidí na jejím instagramovém účtu, kteří jí napíšou, že je něčím inspirovala. Motivuje ji to vymýšlet další vylepšení a její domov tomu odpovídá. Cítíme se tady jako na dlouhé dovolené.

Psi a pokojovky, nezní vám to povědomě?

Balkón jako bonus

Aisha souhlasí…

S každým nadcházejícím jarem se Bára může radovat. Jejich domov má hned najednou o celou jednu místnost navíc. My jsme měli to štěstí a zastihli jsme její balkón v plném rozpuku začátku léta, kdy se všechna zeleň drala o svoji pozornost. Stoleček se zastíněním může sloužit jako skvělá improvizovaná pracovna na čerstvém vzduchu. 

Láska v každém koutě

Tenhle domov má prostě kouzlo.

U Báry doma si prostě každý s láskou opečovávaný koutek žije vlastním životem. Na každém rohu tady narazíte na něco, co má buď letitou historii, nebo jde o DIY kousek. Svépomocí je tu spousta různých vychytávek a detailů – například vysoký truhlík nebo zastínění na balkóně, prodloužený parapet na rostliny v obýváku nebo DIY výstavka nožů mého muže na stěně u jídelního koutu.

Bářin tip na harmonický domov

Na inspiraci a ty správné kousky se vyplatí si občas počkat. Není nutné „na sílu“ zaplácat zeď obrázky, aby nebyla prázdná, a poličky obsadit „serepetičkami“, protože se v obchodě prostě líbily. I s vysněnými „designovkami“ bych spíše šetřila. Pak si jich člověk většinou i více váží. Osobně se mi vyplácí inspiraci z okolí čerpat, ale střídmě a selektivně a víc poslouchat sebe, nebát se kombinovat.

A pokud si na srdcovky taky rádi počkáte, začněte si na ně spořit už teď. Pokud si budete spořit třeba 1700 Kč měsíčně, za 6 let máte víc než 135 000 Kč, z toho přes 12 000 Kč na státní podpoře. Do kalkulačky můžete zadat parametry vlastního snu. 

Foto: Redakce

Pavlína Jelínková

Pavlína Jelínková, Autorka se slabostí pro udržitelná řešení, upcyklaci a DIY

Jsem městský člověk, který se cítí dobře obklopený zelení. Věřím, že harmonický a funkční interiér se dá vykouzlit za minimum peněz. Baví mě vdechovat odepsaným věcem druhý život a vracet je do oběhu. Inspirují mě lidé, kteří se nebojí „šlapat přes čáru“.