Na místě, kde se střední Čechy pomalu lámou do jižních, si Veronika s Bobem pořídili vysněný srub. Od svého exodu z Prahy očekávali mnohé. Určitě ale ne to, že jim stěhování z města zkvalitní vztahy s přáteli a s rodinou. Jaký je jejich život v dřevěném království a proč srub není bydlení pro milovníky pravidelných tvarů? A má opravdu dřevo pozitivní vliv na psychiku člověka?Vypravili jsme se na návštěvu, abychom to zjistili.
Nádhera, která stála odvahu

I když jsou několikrát týdně v Praze, čas ve vlaku je prý skvělý prostor na práci, čtení nebo oblíbené podcasty. Noční cesty domů zase prostor na hluboké partnerské debaty.
O životě ve srubu snil Bob ještě, když byl teenager. A pro svůj sen nadchnul i svoji partnerku Verču. Oba jsou velmi aktivní a zvyklí trávit hodně času v přírodě, která je pro ně velmi důležitá. Když se jim naskytla příležitost koupit si vlastní srub, byť 70 kilometrů od Prahy, moc neváhali. A i když se na začátku báli, jak tohle všechno půjde skloubit s prací, přáteli, rodinou a tréninky, za nimiž několikrát týdně do hlavního města dojíždí, nakonec tenhle odvážný krok podnikli. A jak sami říkají, nelitují, protože jejich krok prohloubil vztahy s přáteli a zároveň jim přinesl vysněný život s krásnou přírodou okolo.
Milovníkovi dřeva Michalovi z Hoblhome by se tenhle srub určitě líbil.
Přátelé, kteří zůstanou
Kdyby měli Verča s Bobem každý den dojíždět do Prahy autem, bylo by to podle jejich slov nad vlastní možnosti, 50 minutová jízda vlakem ale spíš udělá hezkou tečku za pracovním dnem. A pak už se člověk jen těší do vyhřátého srubu nebo v létě na zahradu. Bob a Verča jsou hodně společenští lidé a návštěvy si jejich pohostinnosti užívají často a rády. S příjemnou tečkou, že většinou zůstávají alespoň do druhého dne, což má na přátelství blahodárný vliv. Prostě výhoda za výhodou.
Nic není tak jednoduché
Hledáte-li bezúdržbové bydlení, pravidelné tvary a další jistoty, nebude srub zřejmě nic pro vás. Zdi jsou křivé, v kulatinách jsou díry, do kterých se zvenku schovávají netopýři, dům praská a hýbe se. Ale to je právě to, co na něm současní majitelé milují. Nevýhodou při stavění nového srubu je fakt, že dřevo musí vyschnout, v důsledku čehož pracuje více, než obvykle. Na jednom výškovém metru se může srub “snížit” až o 10 cm. V praxi to znamená, že byť je srub postavený velmi rychle, člověk pak stejně musí čekat klidně i dva roky, než může hrubou stavbu osadit okny a dveřmi, které by jinak mohly vlivem vysychání srubu popraskat.
Zajímavé dřevostavby umí i nábytkáři s Devoto. Podívejte!
Příběhy, které vypráví dřevo
U kulatin, ze kterých se sruby staví, je důležité, aby byly co nejrovnější a houževnaté. V tomto případě je srub postavený ze smrků ze slovenských Tater. Smrk není zrovna nejtvrdší dřevo, ale pokud se pro stavbu použijí smrky, které rostou ve vysokých nadmořských výškách, umí i ty být pěkně tvrdé a rovné. Izolace se u srubů dává mezi kulatiny, aby se při vysychání netvořily otvory, kterými by profukoval vzduch. K tomuto účelu se používají různé druhy materiálů, od ovčí vlny pro syntetické výplně. Stěny jinak izolované nejsou – zevnitř i zvenku je opravdu jenom ta kulatina. Dřevo má skvělé izolační vlastnosti. Neabsorbuje teplo, nýbrž ho odráží zpět do prostoru. Když tedy zatopíte v kamnech, tak se uvnitř udělá teplo velmi rychle.
Plány do budoucna
Původní majitel si to tady stavěl pro sebe a dával do toho srdce. To je na pozemku i srubu hodně vidět. Verča s Bobem si vlastně jen zařídili interiér k obrazu svému. Jediné, co majitelům vadí, je podlaha v podkroví. Levná plovoucí podlaha, která vrže a do srubu se moc nehodí. Chystají se tam dát masivní a bytelné dřevo, které se ani nehne. A dalších plánů mají tihle dva plnou hlavu. Kromě zahradního jezírka a Bobovy dílny chystají sklípek ve svahu na skladování vína a zeleniny a také patio na koncerty a promítání. V tomhle srubu se nikdo nudit nebude.
Foto: Redakce