Menu

Nanovo – zlatá šedesátá v tovární hale

Jak bydlím já   |   6. 10. 2015   |   Autor: Rudolf Král

„Má to tady ducha, viďte,“ vítají nás majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek v jedné z četných továrních hal v pražské Kolbenově ulice a my jim dáváme za pravdu. Obchodu Nanovo, který tu byl otevřen v roce 2011, to v industriálním prostředí bývalé Kolbenky opravdu sluší. S Adamem Karáskem jsme si povídali o tom, jak se tady Nanovo vlastně vzalo.

_pastedGraphic

Jak vás napadlo, že si otevřete právě takovýhle obchod?

Jirka byl na stáži v Berlíně, kde obchody v podobném duchu fungují. Byl jsem se za ním podívat, obchody jsme prošli a byli jsme nadšení. V České republice nic takového nebylo. Nejdřív jsme chtěli do Berlína dovážet československé věci, nakonec jsme ale zůstali v Česku. Soustředíme se hlavně na design z bývalého Československa, ale nabízíme i originální předměty ze zahraničí.

Proč jste Nanovo umístili právě do tovární haly ve Vysočanech?

Ten prostor jsme našli před dvěma, třemi roky. Předtím jsme nábytek skladovali na půdě u Jirkovy mámy, pak jsme našli sklep, potom garáž. No a nakonec jsme objevili tuhle tovární halu, ve které dnes máme zázemí, sklad, dílnu i prodejnu. Budova pochází z 30. let minulého století, původně tu bylo sídlo pošt a telegrafů, později se tady dělaly nákresy pro auta Praga.

_pastedGraphic-1

Není ten prostor pro vás zbytečně velký?

Ze začátku jsme si to taky mysleli, ale nakonec se ukázalo, že nám vlastně nestačí. Začínali jsme jen my dva s Jirkou, dnes už ale máme různé pomocníky, lidi v dílně, pomalu se rozrůstáme. Budeme proto otevírat obchod v Týnské uličce v centru Prahy. Tady zůstanou zázemí, dílna a sklad.

Plánovali jste od začátku mít k obchodu ještě dílnu?

Původně jsme se snažili sehnat věci v nejlepším stavu, abychom je opravovat nemuseli, dnes už i opravujeme, takže dílnu potřebujeme.

Odkud berete historický nábytek a bytové doplňky?

Máme dva tři lidi, kteří nám jednou za čas větší množství nábytku dodávají. Ze začátku jsme jej sháněli i po bazarech.

_pastedGraphic-2

Ozývají se vám lidé i sami, například když vyklízejí starý byt nebo dům po příbuzných?

Občas nám někdo něco nabízí, záleží ale na tom, jak to vypadá, i na ceně, za kterou to ti lidé chtějí prodat. Musíme to opravit, uskladnit, nafotit, dát na web. To všechno stojí peníze. Nevyplatí se nám koupit nábytek za cenu, která je jen o pět set korun nižší, než za kterou jej následně prodáme.

V nabídce máte opravdu všechno možné – od nábytku až po různé zajímavosti – medicinbaly, staré šermířské náčiní, autíčko z poutě, výherní automat.

Lidé si samozřejmě kupují hlavně nábytek a další praktické věci. Najdou se ale i takoví, co si koupí třeba medicinbal, dají ho do rohu a mají ho doma jako originální dekoraci.

_pastedGraphic-3

Jak velký je o starý nábytek zájem? Hodí se třeba i pro mladší generaci?

Starý originální nábytek je teď hodně v kurzu, zákazníci oceňují, jak dlouho vydrží. Moderní nábytek je většinou takový fast food s životností rok, dva. Mladší generace si u nás určitě najde to svoje. V menších bytech pro mladé vypadá například dobře, když zkombinujete starý nábytek s novým. Třeba nový stůl a staré židle.

Foto: archiv Nanovo

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.