„Má to tady ducha, viďte,“ vítají nás majitelé obchodu Nanovo Jiří Mrázek a Adam Karásek v jedné z četných továrních hal v pražské Kolbenově ulice a my jim dáváme za pravdu. Obchodu Nanovo, který tu byl otevřen v roce 2011, to v industriálním prostředí bývalé Kolbenky opravdu sluší. S Adamem Karáskem jsme si povídali o tom, jak se tady Nanovo vlastně vzalo.
Jak vás napadlo, že si otevřete právě takovýhle obchod?
Jirka byl na stáži v Berlíně, kde obchody v podobném duchu fungují. Byl jsem se za ním podívat, obchody jsme prošli a byli jsme nadšení. V České republice nic takového nebylo. Nejdřív jsme chtěli do Berlína dovážet československé věci, nakonec jsme ale zůstali v Česku. Soustředíme se hlavně na design z bývalého Československa, ale nabízíme i originální předměty ze zahraničí.
Proč jste Nanovo umístili právě do tovární haly ve Vysočanech?
Ten prostor jsme našli před dvěma, třemi roky. Předtím jsme nábytek skladovali na půdě u Jirkovy mámy, pak jsme našli sklep, potom garáž. No a nakonec jsme objevili tuhle tovární halu, ve které dnes máme zázemí, sklad, dílnu i prodejnu. Budova pochází z 30. let minulého století, původně tu bylo sídlo pošt a telegrafů, později se tady dělaly nákresy pro auta Praga.
Není ten prostor pro vás zbytečně velký?
Ze začátku jsme si to taky mysleli, ale nakonec se ukázalo, že nám vlastně nestačí. Začínali jsme jen my dva s Jirkou, dnes už ale máme různé pomocníky, lidi v dílně, pomalu se rozrůstáme. Budeme proto otevírat obchod v Týnské uličce v centru Prahy. Tady zůstanou zázemí, dílna a sklad.
Plánovali jste od začátku mít k obchodu ještě dílnu?
Původně jsme se snažili sehnat věci v nejlepším stavu, abychom je opravovat nemuseli, dnes už i opravujeme, takže dílnu potřebujeme.
Odkud berete historický nábytek a bytové doplňky?
Máme dva tři lidi, kteří nám jednou za čas větší množství nábytku dodávají. Ze začátku jsme jej sháněli i po bazarech.
Ozývají se vám lidé i sami, například když vyklízejí starý byt nebo dům po příbuzných?
Občas nám někdo něco nabízí, záleží ale na tom, jak to vypadá, i na ceně, za kterou to ti lidé chtějí prodat. Musíme to opravit, uskladnit, nafotit, dát na web. To všechno stojí peníze. Nevyplatí se nám koupit nábytek za cenu, která je jen o pět set korun nižší, než za kterou jej následně prodáme.
V nabídce máte opravdu všechno možné – od nábytku až po různé zajímavosti – medicinbaly, staré šermířské náčiní, autíčko z poutě, výherní automat.
Lidé si samozřejmě kupují hlavně nábytek a další praktické věci. Najdou se ale i takoví, co si koupí třeba medicinbal, dají ho do rohu a mají ho doma jako originální dekoraci.
Jak velký je o starý nábytek zájem? Hodí se třeba i pro mladší generaci?
Starý originální nábytek je teď hodně v kurzu, zákazníci oceňují, jak dlouho vydrží. Moderní nábytek je většinou takový fast food s životností rok, dva. Mladší generace si u nás určitě najde to svoje. V menších bytech pro mladé vypadá například dobře, když zkombinujete starý nábytek s novým. Třeba nový stůl a staré židle.
Foto: archiv Nanovo