Někdy jsou geniální nápady tak jednoduché! Proč to někoho nenapadlo dřív? Řeknete si při pohledu na multifunkční ploty české firmy AITAA.
Foto: AITAA
Plot nemusí jen vyhrazovat pozemek a být pohledovou či zvukovou bariérou. Může zcela změnit vnímání i využívání venkovního prostoru. Může být krásný, živý, ale jak předvádí firma AITAA, také chytrý. Ne ve smyslu, že by se sám zaléval nebo natíral, ale tím, že současně umí být pergolou, tělocvičnou, piknikovým či jídelním koutem nebo sprchou a sušákem.
Foto: AITAA
Foto: AITAA
Vše vymyslel Michal Roman s produktovým designérem Ondřejem Tichým a se svým týmem spolupracovníků, kdy se mu v hlavě usadil palčivý problém současných vesnic a nových satelitních zástaveb, v nichž se majitelé sice stěhují do novotou vonících domů, ale při vkročení na zahradu jim zatraceně chybí soukromí. A když ho mají, betonové oplocení jim nenabízí žádnou smysluplnou přidanou hodnotu. Inovativní víceúčelový plot AITAA proto nabízí řešení. Multifunkční dřevěné oplocení se hodí do velkých i malých zahrad.
Moduly lze totiž řetězit, v nabídce je i rohový, takže si můžete nakonfigurovat řešení přesně pro svůj typ pozemku. Sériové moduly mají výšku 2 až 3 m a šířku od 1,8 do 2,1 m, ale objednat lze i řešení na míru. Ceny modulů Sija nebo Tilaa určených pro bydlení začínají na 30 tisících korun. Navíc montáž není nijak složitá, šikovnější fachman by ji měl zvládnout sám.
Foto: AITAA
Funkce plotu a tím i jeho bezprostředního okolí se mění jak přídavnými prvky, jako je tabule na kreslení nebo věšák na prádlo, tak také elementy výklopnými. Takže když nechcete, jsou moduly ploché jak prkno, ale podle svého přání z nich vyklopíte třeba integrovaný stůl a lavici. Využití chytrého oplocení však není omezeno pouze na zahradu. Využít jej lze také na balkonech, kde poslouží jako držák na květinové truhlíky nebo jako posezení v podobě výklopného stolu s lavicí. Originálním nápadem je také řešení na dvorky školek a škol, na venkovní sportoviště či do veřejných prostor.
Vyznavače udržitelnosti potěší, že ploty vznikají v dílně v Uherském Brodu a žádný materiál nepochází z potenciálně ekologicky, eticky či sociálně problematické produkce. Vnější část oplocení se vyrábí z vysoce odolného sibiřského modřínu, nosná konstrukce plotu zase z kvalitní oceli. Zní to všechno fantasticky? Nezdá se to skvělé řešení jen nám, moduly už předloni zabodovaly ve dvou kategoriích prestižní mezinárodní soutěže The Red Dot: Best of the Best a Best Innovative Product.
Abychom ovšem nedoporučovali jen jedno řešení, přispěcháme s tipem ještě na jeden nenormální plot. Tentokrát vybočující i materiálem, kterým není dřevo, ale plech. Jedná se o Corten, který má rezavý vzhled. Uplatňuje se především jako obkladový materiál moderních fasád, ale rádi s ním pracují také současní zahradní architekti. Nechávají ho různě perforovat, vytvářejí z něj dřevníky nebo vymezují zóny pro stání aut apod. Popřemýšlejte tedy, jestli by vám jeden z těchto chytrých plotů nezlepšil váš život mimo čtyři stěny.
Foto: Cortenline
Foto: Corten Diviš